Havai fişek fabrikasında patlama: En az 4 ölü, 108 yaralı

Sakarya’da havai fişek fabrikasında üst üste patlamalar: En az 4 ölü, 10 yaralı

03 Temmuz 2020 0

Sakarya’nın Hendek İlçesi Yukarı Çalıca Köyü yakınlarında kurulu Büyük Coşkunlar Havai Fişek Tesisleri’nde 11.15 sıralarında çok şiddetli patlamalar meydana geldi. Fabrikanın kapasite raporunda 195 işçinin çalıştığı belirtiliyor.

Kentin genelinde duyulan patlamada gökyüzünü siyah dumanlar kaplarken, yurttaşlar ise deprem olduğunu zannederek binaları boşalttı.

GÜNCELLEME 19.15

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “4 kişi vefat etti, 3 kişi aranıyor, 108 yaralıdan 48’i taburcu edildi.”

GÜNCELLEME 17.15

Bölgedeki kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, bugün olayın gerçekleştiği saatte mesaide 160 civarı işçinin olduğu öğrenilirken, verilen resmi rakamlarla örtüşmeyen bir tablo olduğu iddia edildi. Akıbeti belirsiz işçiler olduğu ve ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi. Öte yandan, yangının söndürülmesine rağmen kimyasal yoğunluk nedeniyle içeriye müdahalede zorlandığı aktarıldı.

GÜNCELLEME 15.45

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu an hayatını kaybeden 4 vatandaşımız oldu. Hastanelerimize 97 yaralımız nakledildi.” açıklamasında bulundu.

GÜNCELLEME 14.05

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sakarya’daki patlamada en az 2 işçinin hayatını kaybettiğini ve 73 işçinin de yaralandığını duyurdu.

GÜNCELLEME 13.45

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yaralı sayısı 56’ya yükseldiğini ve henüz bir can kaybı kaydedilmediğini duyurdu. Patlamanın neden meydana geldiğinin araştırıldığını söyleyen Kaldırım, ”İçeride 110 ton patlayıcı olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

GÜNCELLEME 13.37

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır: Fabrikada 172 çalışan vardı. İlk patlama görece hafifti, onun ardından kimi işçiler tahliye edildi. Asıl büyük patlama daha sonra oldu. Patlamalar devam ediyor.

GÜNCELLEME 13.33

AFAD’dan yapılan açıklamada “Sakarya Hendek’te bulunan havai fişek fabrikasında 11.15 sularında meydana gelen kaza endüstriyel bir kaza olup, yetkililerden alınan bilgiye göre söz konusu fabrikada herhangi bir radyasyon kaynağı bulunmamaktadır. Ekiplerimiz tarafından ölçümler sürekli yapılmakta ve konu takip edilmektedir” denildi.

GÜNCELLEME 13.27

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yaralı sayısının 50’ye yükseldiğini ve can kaybının olmadığını duyurdu.

GÜNCELLEME 13.15

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından açığa çıkan dumanla ilgili “Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz” diyerek vatandaşları uyardı. Kınık’ın açıklaması şöyle:

”Sakarya Hendek’te patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumaması gerekiyor. Yoğun duman varsa kapı eşiklerine ıslak havlu koyulabilir. Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz.”

GÜNCELLEME 13.08

İlk belirlemelere göre Sakarya’daki patlamada ulaşılan 3’ü ağır 11 işçi hastaneye kaldırıldı.

GÜNCELLEME 12.39

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım: Fabrika’da 200’e yakın işçi çalışıyor. 10 vatandaşımız kendi gayretleriyle fabrikadan çıkarak hastaneye kaldırıldı.

———————————————————

İLK AÇIKLAMALAR

BELEDİYE BAŞKANI: PATLAMALAR DEVAM EDİYOR

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “150-200 civarında çalışanı olduğu söyleniyor. Ambulans ve itfaiye dışında kimseyi almıyorlar. Net bir bilgim yok. 3-4 yıl önce de patlama yaşandı. Aynı fabrikada oldu. Ölen olmamıştı. Patlamalar hala sürüyor. Olay yerine 300 metre mesafedeyim. İlk baştaki kadar güçlü olmasa da patlamalar sürüyor. Tüm ekipler şu an burada. Hendek ilçesine 16 kilometre mesafede bir tesis” dedi.

SAKARYA VALİSİ: İÇERİDE YAKLAŞIK 150-200 İNSAN VAR

Sakarya Valisi Kaldırım, “Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var” açıklaması yaptı.

HASTANELER ALARMA GEÇİRİLDİ

Sakarya’da Devlet Hastanesi kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, çevre ilçe hastanelerinin de alarma geçirildiği, tedbir olarak yoğun bakım servislerinin de hazırlatıldığı ifade edildi.

SAKARYA BELEDİYE BAŞKANI: YARALILARIMIZI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sakarya Belediye Başkanı, “Vahim bir tablo var. Yaralılarımızı çıkarmaya çalışıyoruz. Hala patlamalar devam ediyor. Düzce ve Kocaeli’den yardım istedik, bütün ekiplerden yardım istiyoruz” dedi.

——————————————–

AYNI FABRİKA’DA 2009 VE 2014’TE DE PATLAMA OLMUŞTU

Sakarya’nın Hendek ilçesinde üst üste patlamaların meydana geldiği Büyük Coşkunlar Havai Fişek Tesisleri’nde 2009’da da büyük bir patlama meydana gelmişti. 18 Ağustos 2009’da meydana gelen patlamayla birlikte fabrikanın bir bölümü çökmüş, fabrikanın laboratuvarında çalışan 42 yaşındaki Mehmet Arıcı ise hayatını kaybetmişti. Patlamada 37 işçi ise yaralanmıştı.

2014 yılındaki patlamada ise 1 kişinin öldüğü 2 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

FİRMA MÜSİAD ÜYESİ

Firma aynı zamanda Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyesi. Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın Yönetim Kurulu Üyesi olan Yaşar Coşkun da, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı olarak görev yapıyor. Firma sahiplerinin aynı zamanda AKP’li isimlerle de yakın ilişkileri bulunuyor.

(İleri Haber)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ