Havalimanı işçilerinin duruşmaları yemekhanede görülüyor

İstanbul’daki 3. Havalimanı inşaatında insanlık dışı çalışma koşullarını protesto ettikleri için polis ve jandarma saldırısının ardından gözaltına alınarak tutuklanan işçiler, Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı.

05 Aralık 2018 0

Ancak işçilerin mağduriyeti, iş yeri ve cezaevinin ardından adalet aradıkları mahkemede de devam ediyor. İşçiler  duruşma salonu yerine adliyenin personel yemekhanesinde yargılanıyor. Artı Gerçek’te yer alan habere göre, Yemekhanedeki yargılamaya, avukatalar, milletvekilleri ve insan hakları savunucuları alınırken basın mensupları ve işçi yakınları salona alınmadı.

İnşaat İş Sendikası yelekleriyle duruşmaya gelen işçilere ise GBT uygulaması yapıldı.

Personel yemekhanesindeki yargılamaya, olağanüstü güvenlik önlemleri altında, kelepçeli olasrak getirilen 31 inşaat işçisinin kimlik tespiti yapıldı.

Avukatlar sorgu öncesinde iddianamenin değerlendirilmesi için söz istedi. Avukat Ahmet Baran Çelik, “Sorgudan önce iddianamenin değerlendirilmesi için söz ve derhal beraat talepleri olduğunu söyledi.

İddianamenin temel eksikliklerini belirtmek durumunda olduğunu söyleyen Avukat Kazım Bayraktar, İddianamede zorunlu olanlar unsurlar bulunmamaktadır. İddianame eylemi almış bir çuvala, sanıkları bir çuvala, delilleri bir çuvala koymuş, suç üretmiştir” dedi.

‘BU İDDİANAME PATRON DEVLET İTTİFAKININ İFADESİDİR’

Avukat Bayraktar konuşmasına şöyle devam etti: “Bu iddianame patron devlet ittifakının ifadesidir. Patronla onun ofisinde yapılan görüşmeye bile yanında devlet gücüyle geliyor. O görüşmelerde işçilerin talepleri de iddianamede yer almıyor. Kamunun baskı gücünü de yanına alarak görüşmeye gelen Kadri Samsunlu talepleri dikkate alarak sorunu çözmek yerine bizim bu görüşmeye gelmemiz bile lütuftur diyor. İddianame sendikacıların orada olmasını suç olarak koyuyor. Bir iddianamede sendikacılık bu şekilde tanımlanır mı?”

İGA İCRA KURULU BAŞKANININ ‘İŞÇİLER HAKLIYDI ÖZÜR DİLERİM’ SÖZLERİ HATIRLATILDI

Avukat Kazım Bayraktar konuşmasının ardından yeniden söz isteyerek önemli bir ayrıntının kayda geçmesini sağladı.

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ’nin İcra Kurulu Başkanı  “Kadri Samsunlu’nunun eylemlerden iki gün sonra çıkıp “işçiler haklıydı özür dilerim” dediğini hatırlatan Bayraktar sözlerini, “Ama işçiler halen tutuklu” diye bitirdi.

Bunun üzerine yemekhanedeki duruşmanın hakimi Bayraktar’ın bu sözlerinin tutanağa geçirdi.

Avukat Bayraktar’ın ardından söz alan Avukat Yıldız İmrek , anayasadaki işçi haklarını hatırlatarak iddianamenin bunların hiçbirini kapsamadığını söyledi. İmrek, “31 işçinin tutuklu yargılandığı mahkeme darbe döneminde ancak görülmüştür” dedi.

‘İŞÇİLERİN YEMEKHANEDE YARGILANMALARI MAKUS TALİHLERİ OLSA GEREK’

İşçilerin derhal beraat ettirilmesi gerketiğini yemekhanedeki mahkeme heyetine gerekçeleriyle anlatan avukat Mürsel Önder, “Kolluk ifadeleri avukatlar huzurunda yapılsaydı bugün burda bunları konuşmazdık” diyerek sorgu sürecindeki çarpıklıkları, savcıyla görüşme çabalarında nelerle karşılaştıklarını ve gözaltı sürecindeki hukuk dışılıkları sıraladı: “Zorla alınan kamera kayıtlarında kendi kendilerini tespit etmeleri istenmiş ve delil bulamayınca üretmişler. Jandarmanın kırdığı kapılar işçiler yapmış gibi gösterildi. Neymiş dünyanın en büyük havalimanı yapılıyormuş” (Mürsel’in bu ifadesine yargılanan işçilerden gülme sesleri yükseldi) Bu işçilerin yemekhanede yargılanması makus talihleri olsa gerek. Hiçbir silah olmamasına rapmen 31 işçi aylardır tutuklu. Müvekkillerimizin bu kabustan uyanmasını umuyoruz.İddiname evlere şenlik. Mantık içler acısı. Savcı adeta sözcüklerle kavga etmiş. Neymiş çalışma şartı bahaneymiş, neymiş sözde sendikacıymış. Merak ediyorum niye yoksullardan bu kadar nefret ediyorsunuz? Savcı bir gün empati için o yatakhanelerde kalamazdı”

BİR İŞÇİ BAYILDI

Yemekhanedeki havasızlık yüzünden yargılanan işçilerden bir fenalaşarak bayıldı.

Tutuklu işçilerin yakınları, Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi açıklama yaptı.

‘Tutuklu işçiler serbest bırakılsın’ pankartının taşındığı açıklamaya, sendika, meslek odası ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ