Her üç vatandaştan biri, ekonomi kötüye gider diyor

“Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu – 2021” araştırmasına göre, ekonomi ülkenin ilk gündemi olmaya devam etmekte.

28 Ocak 2021 0

Türkiye’de halkın kemiğine kadar hissettiği bunalımı ortaya koyan veriler, araştırmacılar tarafından açıklanmaya devam ediyor. İpsos’un gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türkiye’nin en önemli sorunu ekonomi ve onu daha da kötüleştiren pandemi olmaya devam etmekte.

Araştırma sonrası İpsos’un yayınladığı rapora göre, vatandaşlar yakın gelecekte ülkeden umutlu değil, Ülkenin en umutsuz kesimi ise gençlik. Raporda yer alan istatistikler ve değerlendirmeleri ise şu şekilde;

  • 2018 ikinci yarısından beri ülkenin şu anki durumundan memnun olanların oranı yüzde 30 civarında seyrederken 2019 yılının sonu itibarı ile yüzde 24’e gerilemişti, 2020 yılında ise tekrar yüzde 30’lara ulaştı. Gençlerin memnuniyet seviyelerinin de beklentilerinin de diğer yaş gruplarına göre daha olumsuz olması dikkat çekti.
  • Rapora göre, salgın öncesinde ülkenin en önemli sorunu ekonomiydi. Mart ayından itibaren bu durum değişti ve Covid-19 salgını özellikle nisan ve mayıs aylarında açık arayla ülkenin en önemli sorunu haline geldi. Mayıs ayında başlayan kademeli normalleşme ile haziran ayında ekonomi yeniden ilk sıraya yükseldi. Vakaların tekrar artış göstermeye başladığı ağustos ayından itibaren ise salgın ve ekonomi ülkenin en önemli sorunu sıralamasında ilk sırada yer aldı.
  • Her üç kişiden biri ‘Ekonomi daha kötüye gider’ diyor. Her dört kişiden üçü enflasyonun düşmeyeceğini veya artacağını düşünüyor.
  • Rapor kapsamında Ipsos Hane Tüketim Paneli’nden yıllık sonuçlara da yer verildi. Buna göre hane içi hızlı tüketim ürünleri harcamaları ciro olarak yüzde 16.3 büyüdü ancak harcama büyümesi son 2 yılın altında kaldı.
  • Pandeminin etkisiyle birlikte haneler bu sene daha seyrek alışverişe gitti, alışverişe gitme sıklığında yüzde 11’lik bir düşüş görüldü. Öte yandan alışveriş başında düşen harcama 2020 yılında yüzde 14.7 artış gösterdi.

Araştırmanın künyesi ise şu şekilde;

“Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu hazırlanırken Türkiye Barometresi Araştırması ve Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması baz alınmıştır. Her iki araştırma da Ipsos’un finansmanında Ipsos’un Sosyal Araştırmalar hizmet birimi tarafından gerçekleştirilmiştir. 2020 Türkiye Barometresi Araştırmasının sahası Kasım – Aralık 2020 tarihlerinde yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirildi. 12 IBBS bölgesinden seçilen 15 ilde gerçekleştirilen çalışmanın örneklem sayısı 1300 ve araştırmanın hata payı %95 güven aralığında +/- 2,5’tur. Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması Mart 2020’den bu yana haftalık olarak gerçekleştirilmektedir. Araştırma Online görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmekte ve örneklem aylık 800 görüşmeden oluşmaktadır. Araştırmanın hata payı %95 güven aralığında +/- 2,5’tur.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ