HKP, 58 gündür direnen işçileri ziyaret etti!

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), TÜVTÜRK araç muayene istasyonunda sendikaya üye oldukları için işten çıkartılarak direniş başlatan işçileri ziyaret etti.

11 Ekim 2018 0

Kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretine isyan ederek sendikalaşma kararı alan TÜVTÜRK işçileri DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasına üye oldular. Nakliyat-İş sendikasının çoğunluğu sağlamasının ardından işveren işçileri silahlı tehdit ve baskıyla sendikadan istifaya zorlandı. 18 işçi üyeliklerinden vazgeçmeyince işten atıldı.

Bunun üzerine işçiler anayasal hak olan sendikaya üye olma haklarına sahip çıkmak, haksız bir şekilde atıldıkları işlerine geri dönmek ve insanca yaşayabilecekleri ücret ve çalışma koşullarını sağlamak için iş yerlerinin önünde direnişe başladılar. 58 gündür direnen Nakliyat-İş üyesi TÜVTÜRK işçilerine dün Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) yöneticileri ve üyeleri dayanışma ziyaretinde bulundular.

Ziyaret sırasında HKP MYK Üyesi Yusuf Gencer bir açıklama yaptı. Gencer açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“TÜVTÜRK PATRONU SUÇ İŞLİYOR”

“Merhaba, Sevgi ve saygıdeğer işçi arkadaşlarım. Öncelikle hepinizi Türkiye’nin halksever, yurtsever, işçi sınıfın partisi Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. En temel insan haklarından biri de örgütlenme hakkıdır. Anayasa’da ve yasalarca da güvence altına alınmış bu hakların kullanılması en demokratik hakkınızdır. Ancak ne yazık ki Ülkemizde bu hakkın kullanılması hep işverenlerin haksız uygulamalarıyla karşılaşmıştır. Ve sizde bugün bunun örneğini yaşamaktasınız. Sadece ve sadece yasalarca güvence altına alınmış bir hakkınızı kullandığınız için TÜVTÜRK işvereni sizi işten atmış, mağdur etmiş ve aynı zamanda da yasaları çiğnemiştir. Bu bir suçtur. Bu en başta Anayasa ve yasa suçudur. Aynı zamanda en temel insan haklarından örgütlenme hakkına bir saldırıdır. Ve bugün TÜVTÜRK patronu bu suçu işlemekte ve aynı zamanda da anti-demokratik bir durum ortaya koymuştur.”

HKP’nin başından beri direnişi takip ederek destek verdiğini belirten Gencer “dayanışma için bastırılan kalemlerinizle üyelerimizden elde ettiğimiz bağışları sendikamıza teslim ettik. O size iletilecektir. Bugünde karınca kararınca bir erzak paketi hazırladık. Bundan sonrada desteğimiz devam edecektir” dedi.

“ÖRGÜTLENME HAKKI YOKSA DEMOKRASİ YOKTUR”

Gencer, “Burada bu ülkede demokrasi var diyenlere şunu söylemek istiyoruz. Demokrasinin D’si örgütlenme hakkına saygı duymaktır. Bu ülkede gerçekten demokrasi olacaksa öncelikle insanların, işçilerin örgütlenme başta da sendikal örgütlenme haklarına saygı duyulmalıdır. Eğer buna saygı duymuyorsanız bu ülkede demokrasi yok demektir. Buda bunun bir göstergesidir. Halkın Kurtuluş Partisi bulunduğu her yerde başta işçi sınıfı gelmek üzere tüm haksızlığa karşı uğrayanların yanında yer almıştır ve bundan sonrada yer almaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Gencer açıklamasında TÜVTÜRK işverenine, Ulaştırma Bakanlığına ve diğer resmi anlamdaki sorumlularına seslenerek, işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmasını,atılan işçilerin geri işe alınarak toplu sözleşme prosedürüne uyulmasını ve HKP olarak bu direnişin başarısı için her türlü maddi ve manevi desteği vermeye devam edeceklerini belirtti.

Gencer, “Buradan bir kez daha onurlu, kararlı, dirençli TÜVTÜRK Muğla işçilerine yürekten bir kez daha tebrik ediyorum. Sevgiler, saygılar sunuyorum. Mücadeleniz, mücadelemizdir. Haklıyız, Yeneceğiz, Kazanacağız” diyerek sözlerini bitirdi.

Nakliyat-İş Sendikası Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik de işçiler adına HKP tarafından yapılan dayanışma ziyareti destek için teşekkür etti.

Neyseo

BENZER KONULAR
YORUM YAZ