HKP’den ABD’nin Karadeniz’e savaş gemilerini göndermesine tepki

HKP, Beşiktaş’ta gerçekleştirdiği basın açıklamasında “ABD emperyalizmi, hangi hak ve güçle, kendi ülkesinden binlerce kilometre uzakta olan iki ülkenin arasında yaşananlara karşı ülkesinin savaş gemilerini Karadeniz’e göndermektedir?” ifadeleri kullanıldı.

14 Nisan 2021 0

Halkın Kurtuluş Partisi, Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda düzenlediği basın toplantısında, ABD savaş gemilerinin boğazlardan geçerek Karadeniz’de bulunmasını protesto etti. Basın açıklamasında “Gerek kanlı zalim ABD’nin Savunma Bakanlığının, gerekse dünyanın bu baş hayduduna hizmette sınır tanımayan AKP’gillerin resmi açıklamalar yoluyla belirttikleri gibi, bugün ve yarın ABD emperyalizminin iki savaş gemisi ülkemizin Boğazlarından geçerek Karadeniz’e gidecek” ifadeleri kullanıldı.

ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçme amacının Ukrayna’ya destek olduğunun altı şu ifadelerle çizildi; “Bu iki geminin Karadeniz’e geçme amacı, kendisinin rakibi olan ve bugün Ukrayna ile savaş aşamasına gelen Rusya’ya karşı gövde gösterisinde bulunmak, safına çekmek istediği Ukrayna’ya ise ‘Sen Rusya’ya kafa tutmaya devam et, çünkü arkanızda biz varız’ demektir”

Açıklamada Montrö Sözleşmesi’nin fiilen delindiği belirtilmekte; “ABD emperyalizmi, hangi hak ve güçle, kendi ülkesinden binlerce kilometre uzakta olan iki ülkenin arasında yaşananlara karşı ülkesinin savaş gemilerini Karadeniz’e göndermektedir?” denilerek “ABD Emperyalizmi ‘kan kokusu almış bir köpekbalığı’ gibi dünyanın neresinde bir olay gerçekleşse kanlı ayaklarını oraya basar. Bugün de ABD Emperyalizmi Rusya ve Ukrayna arasındaki ‘Donbass’ bölgesinden kaynaklanan gerilimi fırsat bilerek iki adet savaş gemisini Montrö Sözleşmesi ile kontrolünü almış olduğumuz Boğazlarımızdan geçiriyor. ABD Emperyalizminin bunu yapmaktaki tek amacı, zaten yeterince gergin olan bölgede küçük bir kıvılcımla başlayabilecek savaşa körükle koşmaktır. Çünkü ABD Emperyalizmi sadece savaştan, sömürüden ve kandan anlar, bunlardan beslenir. Yoksa herhangi bir halkı düşünmez, onun iyiliğini istemez

‘Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi!’ ve ‘Katil ABD Ülkemizden ve Karadeniz’den Defol!’ sloganlarının atıldığı basın açıklamasında “ABD emperyalistlerinin boğazlarımızı savaş gemileri için ‘kısa yol’ olarak görmesine karşı, batılı emperyalistlere karşı elde silah savaşarak kazandığımız denizlerimizden, topraklarımızdan emperyalist çıkarları için güle oynaya geçmesine karşı buradayız! ABD Emperyalizminin saldırganlığına karşı buradayız” ifadeleri kullanıldı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ