Hulusi Akar, ABD ve NATO komutanı ile görüştü

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Scaparrotti ile Menbiç yol haritasına ilişkin telefon görüşmesi yaptı.

14 Haziran 2018 0

AKP iktidarı, seçim dönemine yaklaşılan şu günlerde ABD ile arasındaki sözde gerilimi ortadan kaldıracak adımlar atmaya devam ediyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Pompeo arasındaki görüşmelerden sonra Türkiye ve ABD, Suriye toprağı olan Menbiç konusunda bir ‘yol haritası’ oluşturmuştu.

Bugün de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, ABD Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti ile Menbiç yol haritasına ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmeye ilişkin TSK’dan yapılan açıklamaya göre; görüşmede Suriye kuzeyindeki mevcut güvenlik durumu ile daha önce mutabık kalınan Menbiç yol haritası doğrultusunda belirlenen güvenlik prensiplerinin uygulaması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ortadoğu’da düzenlediği operasyonlarla milyonlarca insanın ölümüne sebebiyet vermekle suçlanan NATO ile Türkiye’nin uzun süredir devam eden ‘ortaklığı’, Erdoğan’ın zaman zaman meydanlarda sert çıkışlar yapmasına rağmen sürüyor. Bu durum AKP ve Erdoğan’ın içeride ‘ABD karşıtı’ bir görüntü çizerek imajını sağlamlaştırma çalışması olarak değerlendiriliyor.

Suriye hükümeti ise topraklarında kendi izni olmadan bulunan yabancı devletleri ‘işgalci’ olarak adlandırarak Suriye’yi terk etmelerini istiyor.

 

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ