İBB Kabataş Martı Projesi’ni ikinci yılında iptal etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi” adını verdiği Kabataş Martı Projesi’ni imalatının ikinci yılında iptal etti.

04 Eylül 2018 0

 

Mimar Hakan Kıran’ın tasarladığı proje denize dolgu şeklinde iskeleler, kıyı çizgisine martı şeklinde beton yapı, iki martı yumurtası ve alt galeriler, Dolmabahçe-Fındıklı kara ulaşım trafiği beton dalış tünelleri içeriyordu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) Mücella Yapıcı’nın verdiği bilgiye göre, İBB projenin Koruma Kurulu onay kararı olmayan kara kısmını iptal etti.

Boş kalan meydana ne yapılacağına dair İBB’den henüz bir açıklama yok.

İnşaat durmuştu

TMMOB, projenin denizi doldurarak iskele yapılması kısmına karşı dava açmış, proje lehine gelen bilirkişi raporuna ise itiraz etmişti. Bu dava hala devam ediyor ancak iskelenin dava açılan dolgu kısmı tamamlanmış durumda.

İBB’nin projede iptal ettiği alan ise martı ve yumurtaların bulunacağı meydan kısmı. Bu kısım Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan onay alamadığı için Şubat 2018’de inşaat durdurulmuştu. Bölgede sadece Kabataş-Mahmutbey metro hattıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.bianet

BENZER KONULAR
YORUM YAZ