İhsan Eliaçık: Ayağımı tabelanın ötesine geçirirsem tutuklanacağım

Yazar İhsan Eliaçık’ın yazdığı yazılar ve attığı tweetler nedeniyle İstanbul dışına çıkması yasaklanmıştı. Kocaeli’de vatandaşlarlayeryüzü sofrasında buluşan Eliaçık, ”Ayağımı tabelanı ötesine geçirirsem tutuklanacağım” dedi.

10 Haziran 2018 0

İstanbul dışına çıkması yasaklanan Eliaçık’ın durumu ‘Propaganda’ filmine döndü. Kocaeli sınırında Kocaeli Milletvekiliadayları ve vatandaşlarla bulunan İhsan Eliaçık, iftardan sonra bir açıklama yaptı.

Eliaçık açıklamasında şunları söyledi:

“Kocaeli’de yeryüzü sofrasına davet eden arkadaşlara gidemediğim için sınırda buluşarak yeryüzü soframızı kurduk. Ramazan ayında İstanbul kazan ben kepçe her yere gittim bugün de işte tam sınırda yeryüzü sofrasındayım. 2015 yılının sonlarında şehirler bombalanıyordu, insanlar ölüyordu.  Ben de bildiğimiz Hendek Savaşını anlattığım için olay başka yere aktarılarak ceza verildi. Silopi’de,Sur’da kazılan hendekleri dini açıdan meşrulaştırdığım varsayılarak beni cezalandırdılar. Orada yaşanan insan haklarına karşı tutumları da yazdığım için ikinci bir ceza aldım.

İslam dinine göre 70 yaşındaki kadının cenazesinin sokakta kalması, bedenlerin çırılçıplak soyularak araba arkasında sürüklenmesi suçtur ve savaş hukukuna aykırıdır. Bunları dile getirdiğim için beni cezalandırdılar, yasaklar koydular. Bu gün sadece bana sınır uygulanmıyor, insanları, ülkeleri bölmüşler haritalara sınırlar çizmişler. Biz sınırsız, sınıfsız, sömürüsüz ve savaşsız bir dünya istiyoruz. Sömürünün, savaşın kalkacağına inanıyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz.”

İftar programı sonrası İstanbul il sınırı tabelası arkasında yer alan Eliaçık, “Burada herkesin hatırladığı Propaganda filmini yaşıyoruz. Ayağımı tabelanı öte tarafına geçirirsem tutuklanacağım bundan daha komik ne olabilir. Yeryüzü sofraları sınır tanımaz. Bizi İstanbul sınırına hapsetmek istiyorlar. Ben sınırlara hapsedildim ama zindanlar milletvekilleri, belediye başkanları akademisyenler ve gazeteciler ile dolu. Türkiye’’de baskı, sınır ve zulme dayalı bir yönetim var. Yeryüzü soframız ile bu sınırları aşıyoruz. İnsanların beyinlerinden sınırlar kalkmalı ve insanlar kucaklaşmalı” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ