İktidardan Katar ayrıcalıklarına devam

Türkiye iktidarının Katar sermayesi ile kurduğu ortaklıklar durmaksızın sürüyor. Yeni ortaklık, askeri alanda…

28 Haziran 2021 0

Türkiye’de yönetim aygıtını elinde tutan AKP iktidarının, başka ülkelere ayrıcalıklar tanıma sevdası devam ediyor. Katar vatandaşı öğrencilerin “askeri sağlık” alanında Türkiye’de sınavsız olarak eğitim alması ve orduevlerinden yararlanabilmesi ile ilgili imtiyazın tartışması sürerken, yeni bir imtiyaz haberi daha geldi.

İşbirliğinin boyutu yine askeri alanda olacak ve bu doğrultuda 36 Katar savaş uçağı ile 250 Katar askeri, 5 yıl süreyle Türkiye’deki askeri üs ve bölgelerinde konuşlanacak ve Türkiye’nin hava sahasını kullanabilecek.

Anlaşma, iki ülkenin Genelkurmay başkanları tarafından imzalandı ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un imzası ile kanun teklifi olarak Meclis’e sunuldu. Bu ayrıcalık karşılığında, iktidarın FIFA 2022 Dünya Kupası’nda kolluk güçlerini Katar’a göndermesi beklenmekte. Yabancı askerlerin ülkede bulunması, anayasaya göre TBMM iznine bağlı olmasına rağmen herhangi bir izin alınmaması, tartışmalara yol açtı.

Son yıllarda iki ülke arasındaki imtiyazlar gittikçe büyümekte ve kamuoyunda tepki toplamakta. Son yıllarda Katarlıların aldığı şirketler ve kazandığı ayrıcalıklar şu şekilde;

  • İstanbul Borsa’sının %10’u Katarlılara satıldı.
  • Adapazarı’ndaki Tank Palet fabrikasına 25 yıl boyunca Katarlılar ortak olacak.
  • Katar Emri’nin annesi, İstanbul Kanalı projesindeki arazilerin 44 dönümünü satın aldı.
  • Katar, İstanbul’daki Haliç Altın Boynuz Projesi’ne ortak oldu ve Antalya Limanı’nın işletme hakkını aldı.
  • İstanbul’da Süleymaniye çevresindeki yenileme projesi, Katarlıların ortaklığı ile gerçekleşecek.
  • Özel sermayede Katarlı ortak oranı gün geçtikçe artmakta. Finansbank’ın % 99.8’ini ve Abank’ın tümü ile televizyon platformu Digiturk’ü Katar aldı.
  • İstinyePark’ın % 42, Boyner’in % 30.7, Banvit’in % 79.5 hissesi ile Arkas İnşaat ve Ergo Portföy Katarlıların elinde.
  • TOKİ, Ataköy sahilindeki 125 dönüm araziyi Katarlılara sattı. Satış sonrası bu alana yapılan yapılar, bölge halkı tarafından protestolarla karşılaştı. Ancak iktidar-meclis muhalefeti ortaklığında yasal yollar ile buradaki inşaatlara engel olunamadı.
  • Katarlılar, Türkiye’de şu ana kadar 1600 konut satın aldı.
  • Katar emiri, AKP Genel Başkanı’na 500 milyon dolarlık uçak ve 53 yarış atı hediye ederken, Türkiye ise Doha’da askeri üs kurma ayrıcalığına sahip oldu.
BENZER KONULAR
YORUM YAZ