İmam-Hatip dayatması, halkı bezdiriyor: Önce Bakırköy, şimdi Bahçelievler

AKP politikaları sonucu çok sayıda lise İmam-Hatip lisesine dönüştürüldü. İmam-Hatipler boş kalırken, sayısı çok az kalan Anadolu liselerinde kontenjan patlaması yaşanıyor.

11 Eylül 2019 53 0

AKP’li R.T.Erdoğan, yaptığı konuşmada sınıf mevcutlarının 20-30 olması ile övünmüştü. Türkiye’nin dört bir yanından kalabalık sınıf şikayetleri yağarken İstanbul’un göbeğinde iki okulda yaşanan sorun, olayın iç yüzünü ortaya çıkardı.

AKP politikaları sonucu çok sayıda lise İmam-Hatip lisesine dönüştürüldü. İmam-Hatipler boş kalırken, sayısı çok az kalan Anadolu liselerinde kontenjan patlaması yaşanıyor.

Bakırköy Anadolu Lisesi çözümü 6 sınıfı başka bir okula, Mustafa Necati İlköğretim Okulu arazisine yapılan Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi‘ne göndermekte buldu. Öğrenciler, 1 kilometre uzaklıktaki farklı bir okulda, arkadaşlarından ayrı olarak okumak zorunda bırakılmakta.

Bahçelievler’de öğrenciler tabure üzerinde ders işliyor

Öğrenci kapasitesi 350 olan İstanbul Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesi‘ne bu yıl 650’nin üzerinde öğrenci kaydı yapıldı. Sınıf mevcutları 45’e çıkan okulda, derslik sayısının yetersiz kalmasından dolayı öğrencilerin okul içinde gün boyu sınıf sınıf gezmek zorunda kaldığı belirtildi. Hatta öğrencilerin tabure üzerinde ders işlediği aktarıldı. Resim atölyesi, laboratuvar ve spor salonunun da boş olduğu zamanlarda derslik olarak kullanıldığı okul, “Eliminden gelen bir şey yok, sistem üzerinden okula çok fazla kayıt yapılmış” derken veliler duruma isyan etti.

Velilerin, çocuklarını İmam-Hatip liselerine kayıt ettirmemeleri üzerine cezalandırıldıkları değerlendirmesini yaptıkları, gelen bilgiler arasında.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ