İmam hatip ısrarı 91 bin öğrenciyi açıkta bıraktı

MEB’in açıkladığı verilere göre 91 bin 687 öğrenci herhangi bir tercihine yerleşemeyerek açıkta kaldı. Bütçeden aslan payını alan imam hatipler boş kalırken, bu okulu istemeyenler açıkta kaldı.

31 Temmuz 2018 0

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), lise yerleştirme sonuçlarını dün açıkladı. Bakanlık, genel tabloyu sayılarla ortaya koydu. Buna göre 91 bin 687 öğrenci herhangi bir tercihine yerleşemeyerek açıkta kaldı. Yerel yerleştirmede, imam hatip kontenjanlarının ancak yarısı doldu.

MEB, yerleştirmeyle ilgili istatistiki verileri de açıkladı. Tercihte bulunan 1 milyon 18 bin 373 öğrenciden 926 bin 686 öğrenci yerleştirilirken 91 bin 687 öğrenci açıkta kaldı. Bu sayı adayların yüzde 9’una denk geliyor. Merkezi sınavla yerleştirmede 197 boş kontenjan kalırken, bunun 132’sini Anadolu Teknik Program uygulayan liseler, 65’ini de Anadolu imam hatip liseleri oluşturdu.

Yeni sistem açıklandığında en çok tartışmaya neden olan başlık yerel yerleştirme olmuştu. Veliler, çoğu okul imam hatip lisesine dönüştürüldüğü için adreslerine yakın istedikleri türde okul bulamama endişesini taşıyordu. 91 bin adaydan azımsanmayacak bir kısmının istemediği okul türünü tercih listesine almadığı için açıkta kaldığı tahmin ediliyor. Anadolu liselerine ise 414 bin öğrenci yerleşirken yalnızca 21 bin kontenjan boş kaldı. MEB’in 2017-2019 yatırım planında 1.7 milyar lira bütçe ayırdığı imam hatiplerin ise ancak yarısı dolabildi. 224 bin 950 kontenjanın olduğu imam hatiplerde 107 bin 288 kontenjan boş kaldı. Anadolu meslek lisesi programı uygulayan okullarda da kontenjanların neredeyse yarısının dolmadığı görüldü.

Yerel yerleştirmede herhangi bir tercihine yerleşemeyen 477 öğrenci de tercih ettiği pansiyonlu okullara yerleştirildi.

Merkezi yerleştirmede adayların çoğu ikinci tercihine yerel yerleştirmede adayların çoğu ilk tercihine yerleşti. Yerel yerleştirmede 503 bin 970 aday ilk tercihine, 294 bin 956 öğrenci diğer tercihlerine yerleşti. Tercih işlemleri sırasında ilk üç tercihi kayıt alanından yapma ve aynı okul türünden en çok üç tercihte bulunabilme koşulları öğrenci ve velileri zorlamıştı. Anadolu lisesine yerleşmek isteyen çoğu öğrenci adresine yakın üç okul bulamamış başka okul türleri tercih etmek zorunda kalmıştı. Bu nedenle ilk tercihine yerleşemeyen 294 bin 956 adayın kaçının yerleştiği okuldan memnun olduğu tartışmalı.

Sınavla öğrenci alan liselerle yerel yerleştirmeyle öğrenci alan liseler birlikte düşünüldüğünde öğrencilerin yüzde 50’si Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler liselerine; yüzde 15’i imam hatiplere, yüzde 35’i meslek liselerine yerleşti.

150 BİN ÖĞRENCİ MUTSUZ OLDU

Bu sistemin öğrencileri mağdur edeceğini en başından söyledik. Ancak önceki bakanımız bu sistemde ısrar etti. Hâlâ atılabilecek adımlar var. 91 bin öğrenci açıkta kaldı. Bunun dışında da 60 bin öğrenci çok da isteyerek yazmadığı üçüncü, dördüncü ve beşince tercihine yerleşti. 150 bin öğrenci bu sistemden mutsuz. Açıkta kalanların Anadolu lisesine yerleşmek istediği belli ancak boş kontenjan imam hatiplerde var. Bu öğrencileri zorla imam hatiplere mi gönderecekler? Sayılar ortada. Talep olmamasına rağmen yalnızca hükümete yaranma adına gereğinden fazla açılan imam hatipler boş kaldı. İmam hatiplerde 107 bin kontenjan var. Her okul 500 öğrenci alsa 200’ü aşkın imam hatip lisesi boş kalıyor. Demek ki en az 200 imam hatip lisesi gereksiz. Yeni Bakanımız Ziya Selçuk, çok olumlu mesajlar veriyor. Bu konuda da olumlu olmasını umuyoruz. Bakanımızın, özellikle aynı bölge içinde olan fazla imam hatipleri birleştirmesini ve bazılarını da Anadolu lisesine dönüştürmesini bekliyoruz.

MEB’E SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

İstediği tercihe yerleşemeyen yüzlerce öğrenci ve velileri, MEB’in resmi twitter hesabına mesaj atarak tepki gösterdi. İşte onlardan bazıları:

– Tercihine yerleşmedi tercih etmek zorunda bıraktığınız okula yerleşti.

– Ortalaması yüksek, açıkta kalmasın diye imam hatip yazdık. Çıka çıka beşinci tercihimiz imam hatip çıktı ama yollamam. Ne olacak şimdi.

– İlk tercihimiz 200 metre mesafede, ikinci tercihimiz 300 metre, üçüncü tercihimiz 800 metre mesafedeki okul oldu. Oğlum, 4/5 senedir oturduğum mahalledeki yürüme mesafesindeki üç okula da yerleşemedi. Başarı puanı 93, devamsızlık 4 yılda 2.5 gün.

– Tüm ölçütleri taşıdığı halde çocuğum açıkta kaldı. Bu nasıl bir sistem. Notları düşük olanlar yerleşmiş, devamsızlığı olan yerleşmiş. Adalet istiyorum.

– Ortalaması 95 olan çocuklar yerleşmedi, neler oluyor.

– Arap saçına çevirdiğiniz eğitim sınav sistemiyle 14-15 yaşında çocukların psikolojisini bozdunuz. Eserinizle gurur duyun. O çocukların gözyaşında boğulun.

SANCILI NAKİL DÖNEMİ

Haftaya başlayacak nakil döneminde yerleştirildiği liseden memnun olmayanlarla birlikte açıkta kalan 91 bin öğrenci yeniden tercihte bulunacak. Bakanlık, geçen ay açıklanan kılavuzda nakil tercihlerinde de ilk iki tercihini kayıt alanından (adresine yakın okullar) seçmek ve aynı okul türünden ikiden fazla tercihte bulunamamak gibi koşullar getirdi.Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül günlerinde saat 17.00’ye kadar yapılabilecek. Nakil sürecinde, öğrenciler istedikleri okullardaki boş kontenjanları görebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, daha fazla tercih edilen okul türlerinde kontenjan arttırımı ile ilgili çalışmalar yapıldığını da açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada nakil tercihlerinde istedikleri okulda boş kontenjan olmasa da kontenjanın boşalması durumu nedeniyle öğrencilerin bu okulları tercih edebilecekleri belirtildi. Dört nakil döneminin ardından tercihine yerleşemeyen öğrenciler, 10-14 Eylül günlerinde komisyonca boş kontenjan olan uygun okullara yerleştirilecekler.

AMAÇ İMAM HATİPLERİ DOLDURMAK

MEHMET Sabuncu, kızının kayıt alanında bulunan TEB Anadolu Lisesi, Ataşehir Anadolu Lisesi, Mustafa Kemal Anadolu Lisesi olmak üzere üç tercihte bulunduğunu ancak açıkta kaldığını söyledi. Sabuncu, “Beş tercih hakkı verdiler, onda da imam hatip ya da meslek lisesi yazmaya zorladılar. Bu sistemi, puan esasıyla bile dolmayan imam hatipleri doldurmak amacıyla getirdiler. Sonuç ekranında gerekçe bile göstermiyor, ‘yerleştirilemediniz’ yazıyor. MEB’e itirazda bulunacağız’ dedi.

92 NOT ORTALAMASIYLA YERLEŞEMEDİ

Anadolu lisesi kontenjanları ile imam hatip lisesi kontenjanları arasındaki dengesizlik öğrencilerin açıkta kalmasına neden oldu. Kılavuza göre öğrenci kendi kayıt alanından üç okul tercih ettikten sonra komşu kayıt alanından tercihte bulunabiliyordu. Avcılar’da oturan Eylül Yıldırım, kayıt alanında bulunan tek Anadolu lisesini tercih etti. Sabancı 50. Yıl Anadolu Lisesi’nin 430 olan kontenjanı bölgedeki talebi karşılamadı. Not ortalaması 92 olan Eylül Yıldırım açıkta kaldı. Anne Buket Yıldırım, “Tercih ettiğimiz okul hemen arka caddemizde yer alıyor. Onun dışında kayıt alanımızda başka Anadolu lisesi seçeneği yok. Üniversitede farklı bir alanı istediği için meslek ya da imam hatip lisesi yazmadık. Tek tercih yaptık. Bir yere yerleşemedik” dedi. Anne Yıldırım, Eylül’ün bir arkadaşının da listesine komşu kayıt alanından Anadolu lisesi ekleyebilmek amacıyla meslek lisesi yazdığını onun da istemediği halde komşu kayıt alanındaki meslek lisesine yerleştiğini söyledi. Yıldırım, “Nakil döneminde de aynı okulu tercih etmek zorundayız, başka çaremiz yok. MEB, bu soruna çözüm bulmalı” dedi.

YSK BAŞKANI SADİ GÜVEN: İMAM HATİP RUHU AYAKTA

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, bir imam hatip lisesinde yaptığı konuşmada, “İmam hatip ruhu ayakta. İmam hatipli olmaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Güven, Karesi Anadolu İmam Hatip Lisesinin bahçesinde önceki gün düzenlenen ‘Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi Geleneksel Mezunlar Günü’nde yaptığı konuşmada, kendisinin de imam hatip lisesi mezunu olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Yıllarca sıkıntı çektik, hamdolsun bugünlere gelindi. Bizim gibi sıkıntı çekenlerin daha çok birbirine kaynaşmış bir şekilde burada olduğunu görüyorum. Gençlerin de imam hatip ruhuyla buraya gelmelerini özellikle diliyorum, istiyorum. Sıkıntı sadece başörtüsünde değildi, hepimizeydi. Hep horlandık. Stadyumlara gittiğimizde bizimle alay ettiler. Bizi biraz da motive eden buydu. Hamdolsun bugün bu yerlere geldik. Ezan sesi geldiğinde camiye giden yönetici istemediler. Sıkıntı buradaydı. Bu nedenle imam hatip ruhu ayakta. İmam hatipli olmaktan mutluluk duyuyorum.”

(Aydınlık)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ