İnci Deri patronu 1000 işçinin hakkını gasp etti!

2 yıl önce iflas eden İnci Deri’de 1000’e yakın işçinin hakkı gasp edildi. İşçiler yayınladıkları video ile yetkililere çağrıda bulundu.

27 Haziran 2020 0

İnci Deri Ayakkabı yaklaşık 2 yıl önce tüm mağazalarını kapatarak iflas ettiğini açıkladı. Bir dönem, 103’e yakın mağazası bulunan İnci Deri’nin mağazalarının tamamına yakını kapandı. Firmaya açılan iflas davası ise hala sürüyor.

Patronu İngiltere’ye kaçan firmanın kapatılmasının ardından 1000’e yakın işçi haklarını alamadı. İşçiler konuyla ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yayınladı.

İşte o açıklama:

“İnci Ayakkabı Çalışanları Olarak Hakkımızı Arıyoruz

İnci yaklaşık 2 yıldır çalışanlarını mağdur etmiş durumdadır. Kıdem tazminatlarımız, maaşlarımız ve primlerimiz verilmemiştir.Şirket yetkilileri yurt dışına yerleşme planları yapıp borçlarından kaçacaklardır.Biz çalışanlar olarak hakkımızı arıyoruz fakat hem devlete hemde tedarikçilere de borçları vardır. Şuanda 10’a yakın mağazası vardır ve farklı şirketler üzerinden kendilerine gelir elde etmektedirler.

1000’e yakın çalışan ve ailelerimiz ile birlikte 3000 kişi mağdur olmuş durumdadır. Tüm personelin alacağı 50 milyona yakındır. Yetkililere sesleniyoruz firmanın iflas davası var ve bir an önce davayı sonuçlandırıp haklarımızı almak istiyoruz. İnci Ayakkabı 102 yıllık bir markadır. Markayı TMSF’nin alması ve satışını gerçekleştirmesini talep ediyoruz. Tarafımızda ödenmemiş senetler, mahkemeye verip sonuçlanan ve hala devam eden, arabulucu ile anlaşan sonuçlanan ve hala devam eden, arabulucu ile anlaşılan sonuçlanan ve devam eden süreçler vardır.

Böylesi müessif olaylar, toplumda inanç ve değerlerin güçlü kılınmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyması bakımında da anlamlı ve ibretliktir.

Bu tür olayların başka çalışanlarında yaşamaması için devlet, sivil toplum kuruluşları ve toplumumuzun her ferdi olarak dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ