İşçi ve Sendika’dan… 1 Mayıs’ın son 8 yılı

1 Mayıs mücadelesinin 9. Yılı Taksim bir kez daha yasak. Bahane; pandemi ve sokağa çıkma yasağı var. İşçiler işe gitmeye, çalışmaya devam ediyor.

21 Nisan 2021 0

1 Mayıs yaklaştı, sendikacılar ve solcular ne yapacak? Taksim diyebilecekler mi? Pandemi var. Olmasaydı pandemi, diyebilecekler miydi Taksim?

Sorular şuracıkta dursun. Hem siz düşünün hem ben düşüneyim cevabını. Bu arada Ülkemizdeki 1 Mayıs’ın kısaca tarihine bakalım. Kısaca dedim, gerçekten kısa bir tarihine bakalım.

Tabii ondan önce 1 Mayıs 1977 işçi katliamını, 500 binin üzerinde işçinin Taksim Meydanını doldurduğunu unutmayalım. 12 Eylül 80 faşist darbesinden sonra belki biraz durdu ama yine de mücadele olduğu hatırımızdan çıkmasın. 90’lı yıllardan yeniden başlayan 1 Mayıs mücadelesi, 2000’li yılların başlarında Taksim Mücadelesine döndü. Özellikle 2007,2008 yıllarındaki kararlı mücadele ile 2009′ da makul sayı ile Taksim’e çıkılmasını hatırlayalım. O dönem DİSK’in yönetiminde olan Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun tavrını ve tutumunu gözden kaçırmayalım.

Ve 2010, 2011, 2012 yıllarda yüzbinlerle Taksim de 1 Mayıs kutlamalarının kararlı mücadelenin bir ürünü olduğunu bir kenara yazalım. Ve her dönem DİSK belirleyiciydi, bilelim

Evet, 2014 yılına kadar 1 Mayıs İşçi Sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma Gününün nerede, nasıl kutlanacağının belirleyicisi DİSK’ti.

Öyle ki, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ dahi DİSK’in 1 Mayıs kararını bekler öyle tavırlarını açıklarlardı.

Ancak anlatacağımız bu kısa tarihte mevcut DİSK yönetimleri DİSK’in ilkelerinde, mücadele geleneğinden uzaklaşması sonucu bugün ne yazı ki 1 Mayıs kutlamasındaki belirleyiciliği yok artık.

1 Mayıs yaklaşıyor. Sendikacılar ve sol- sosyalist gruplar 1 Mayıs ile ilgili son zamanlarda duygu yüklü paylaşımlar yapıyor. Alanlarda olacağız, her yer 1 Mayıs alanıdır, diyorlar. Fabrikalarda, işyerlerinde kutlayacağız, 1 Mayıs engellenmez diyorlar. İnsanız hepimiz duygulanıyoruz ve kimimiz inanıyoruz da. Oysa pandemi sürecinde sözleşme görüşmeleri sakıncalı olur diyerek sendikal faaliyetlerinin yasaklanması teklifinde bulunduklarını unuttular. Ve 1 Mayıs alanı Taksim Meydanından kaçtıklarını, vazgeçtiklerini de biliyoruz.

2013 yılında DİSK önünde Taksim mücadelesi verildiğinde polisin müdahalelerinden arada sıvışan sendikacıları görmüşlüğümüzde var. 2014 yılında DİSK’in önüne hiç gelmeyen anlı şanlı sendikacılar da oldu.

2015 yılında, çok sayıda işçinin DİSK’in Şişli deki binası önüne geleceğini ve bina bu kadar kalabalığı kaldıramaz diyerek mevzi terk edildi. Beşiktaş’ta kaçtılar. Ve orada kaçamak açıklama yapıp dağılan sendikacıları da biliriz. Ki orada onlar yalnız değildi. Çevresinde bayraklarını gösterme yarışına giren solcularımızda vardı. O günden sonra toparlanmayıp 2016’da 1 Mayısa birkaç gün kala Bakırköy’de Bakırköy Pazar yerine rotayı kırdıklarını açıkladılar. 2017 yılında rotaları değişmedi. AKP iktidarının Taksim 1 Mayıs alanına izin vermemesini eleştirdiler ancak 1 Mayısta Taksimdeyiz diyemediler. Mücadelesini vermediler. İşçilerden gelen tepkiler kısmen arttı, tepkileri dindirmek gerekiyordu. Ayrıca DİSK Nakliyat-İş Sendikasının Taksim ısrarı ve mücadelesi onları zor durumda bırakıyordu. Elbette ki HKP gibi partilerinde ‘Taksim Vatandır’ sloganı ile Taksim mücadelesi gözlerinden kaçmıyordu.

“Emek ve dayanışma”, “emeğin dayanışması” gibi anlaşılmayan söylemleri duymaya başladık. Elbette içinde bir felsefesi vardır. 2018 yılında Milyonlarla Maltepe miting alanında kutlayacağız diyerek Maltepe’de siyasi partilerin protokolleriyle coşkudan uzak 1 Mayıs kutlandı.
1 Mayısa günler kala DİSK Genel Başkanlığından istifa edip vekil olanları da gördük. 2019 yılında yeniden Bakırköy Halk Pazarına döndüler. 1 Mayıs çoktan sıradan bir gün olmuştu onlar için. Onlar kim? Taksimden vazgeçenler.

Ve pandemiden dolayı sokağa çıkma yasağının olduğu 1 Mayıs 2020’de, işçiler sokağa çıkamaz ama işe giderken ve işçilere çağrı yapmadan sendikacılar belki de bir gün milletvekili olacakları partilerin milletvekilleriyle, Taksim’e DİSK’in Beşiktaşta ki Genel Merkezi önünde yürümek istedi. Gözaltına alındılar. Hepimiz şahit olduk. Böylelikle 8 yılı kurtarmış oldular. Yanlarına almadıkları solcularımız haliyle biraz bozulmuştu. Gecesinde balon uçurarak gönülleri alındı.

Taksim mücadelesinde yıllar yılı TÜRK-İŞ’in yanında yer alan, 1 Mayıs Taksim mücadelesini gereksiz bulan, Taksim ısrarının işçileri kırdırmak olarak gören siyasi grupları da unutmayacağız. Ki onların bazıları şimdilerde DİSK’in tabela sendikalarında yer aldığını da biliriz. Amaçlarına ulaşmanın hazzını yaşıyorlardır.

1 Mayıs mücadelesinin 9. Yılı Taksim bir kez daha yasak. Bahane; pandemi ve sokağa çıkma yasağı var. İşçiler işe gitmeye, çalışmaya devam ediyor.

“1 Mayıs 2021 yılında sendikacılar ve solcular ne yapacak?” sorusuna şimdi cevap verelim. 2013 yılından ve öncesinden bugüne kim ne yaptıysa onu yapmaya devam edecek.

Sokağa çıkmanın yasak olmasını da fırsat bilip keskin söylemlerden bulunanlar olacak.

Ve her zaman olduğu gibi Taksim ve 1 Mayıs mücadelesi verenler mücadelesine devam edecek.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ