İşçi ve Sendika’dan… Ayrımsız Eleştiri

Eleştiriyi tam ve doğrudan muhatabın adını kullanmadan yapmak, niyetiniz ne olursa olsun, ihanet içinde olan sendikaları aklamaya dönüşür. Hatta o sendikaları daha da güçlendirir.

Ayrımsız eleştiri tüm sendikaları sarı sendika yada sınıf sendikası yapar. Ama işçileri sendikalardan uzaklaştırır, sendikaları itibarsızlaştırır.

Sendikalar, işçilerin hak arama mücadelesinin neresindedir? Çok uzağındadır. Ya da işçilerin mücadelesine yön verdiğini düşünüyor musunuz? Hayır düşünmüyorum. Sendikalar işçilere sahip çıkmıyor mu? Evet. İşçileri satıyor mu? Evet. Bildik soru ve cevaplar devam eder gider. Bu yazıyı kaleme alanın söylemek istediği, işçilere ihanet eden sendika ve sendikacıların adı anılmadan genel bir söylemle sendikacılık eleştiriliyor olmasını eleştirmektir. Oradan da varmak istediği, Türkiye’de sendikalar aynılaştırılmaya çalışılıyor olduğuna vurgu yapmaktır.

Sonuç, tüm sendikalar sarı sendika olur. Peki böyle bir şey mümkün olabilir mi? Hayır tabikii…

Şunu net olarak söylememiz gerekir.

İşçiler sendikaları eleştirmiyor. İşçilerin çok büyük oranı sendikaları bilmiyor olduğu için eleştirmiyor. Çünkü işçiler sendikalardan uzaklaştırılmış durumdadır.

Eğer işçiler sendikaların ne işe yaradığını tam olarak biliyor olsa bugün sarı sendika tabir ettiğimiz sendikaları değiştirmek için mücadele ederlerdi. Sendikalar, işçilerin gözünde anlamını yitirmiş durumdadır. Yada işçiler o noktaya getirilmiştir.

Sizde farkında mısınız bilmem. Sendikaların aynılaştırılma çabası hak arama mücadelesi açısından tehlikeli bir noktaya gelmiştir.

Soralım. Sendika ve sendikacıları en çok ayrımsız kimler eleştiriyor? Şu sıralar Taksim nidalarıyla Maltepe’ye 1 Mayıs çağrısı yapanlar.

Ayrımsız eleştiri, sendikaları işçilerin lehine değiştirmeye yönelik hiçbir çabası olmayanların işidir. Ve aslında ortada bir eleştirileri de yoktur.

Şu bir gerçektir ki, işçilere ihanete eden sendikaların adını anmayarak sendikaları eleştirmek sendika düşmanlığını beraberinde getiriyor. Sendikal anlayışı değiştirmiyor. İşçilerin sendikal mücadeleye ve sendikalarla aralarına mesafe koymaktan başka bir şeye hizmet etmiyor. Tüm sendikaları aynılaştırırsanız, işçilere bir seçenek de sunmamış olur ve hatta işçileri sendikalardan, örgütlenmekten uzaklaştırırsınız. Şuan yaşanılan budur. Bundan dolayı sendikalaşma oranı yok denecek kadar azdır.

Bunun sonucunda da karlı çıkan parababaları oluyor.

Mesela üyesi işçilere sahip çıkmamış sendikayı eleştirmek yerine isim vermeden genel bir eleştiri yapmak doğru değildir. Bu yapılan eleştiri olamaz. Olsa olsa sendika düşmanlığı olur. Ve sendika kavramını itibarsızlaştırmaktan öteye götürmez.

Real Market İşçilerinin üyesi olduğu Tez Koop-İş Sendikası işçilere sahip çıkmadı, ortada bıraktı derseniz bu bir eleştiridir. Uzel Makina İşçilerinin mücadelesini Türk Metal Sendikasının ihanetini anlatmadan sadece işçiler hakkını arıyor derseniz, hiç birşey anlatmamış olursunuz. Real, Uzel İşçilerinin hakları nasıl gasp edildi, Türk Metal’in, Tez-Koop-İş’in rolü nedir sorularının cevabını vermezseniz ve diğer sendikaların örnekteki sendikalara karşı tutumunu eleştirmezseniz sendikal mücadeleye çok büyük zarar verirsiniz.

Eleştiriyi tam ve doğrudan muhatabın adını kullanmadan yapmak, niyetiniz ne olursa olsun, ihanet içinde olan sendikaları aklamaya dönüşür. Hatta o sendikaları daha da güçlendirir.

İşçilere ihanet eden, parbabalarıyla işbirliği içinde olan sendikaların adını vererek de eleştirmek çoğu kez tek başına sendikal mücadeleye katkısı olmaz.

İşçilerin sendikalara üye olması ve örgütlenmesi için olumsuz örnekler karşısında olumlu örnekleri dile getirmezseniz işçilerin sendikalara güvenini azaltmaya devam edersiniz. Bunun içindir işçilere ihanet eden sendikalara karşı da mücadele eden sendikaları anlatmanız gerekir. Real Market İşçilerinin, Uzel Makina İşçilerinin mücadelesini sahiplenen Nakliyat-İş Sendikasını anlatmazsanız gerçekten sendikaların işçiden yana taraf olmasını sendikaların işçiden yana değişmesini istediğinizi kimseye inandıramazsınız.

Bu yazıyı kaleme alanın iddiası şudur ki, Ayrımsız eleştiri tüm sendikaları sarı sendika yaptığı gibi sınıf sendikası da yapar.

Tüm sendikalar sınıf sendikacılığı yapmaktadır. Şaşırmayın. Bu bir gerçektir. Hangi sendikaya giderseniz gidin o sendika sınıf sendikacılığı yaptığını söyler.

Sendikacıların tümü görev başındayken sınıf sendikacısıdır. Onlar için mücadeleye gerek yoktur. Yeterki çevresinde bulunan, sendikadan bir görev beklentisi olan ama sınıfa inanmayan hatta sendikacılıķla alakası olmayanlar olsun. Kendi çıkarları için tüm sendikaları sınıf sendikası yaparlar.

Ayrımsız eleştiri yapanlar benzeşir. Tek noktada buluşurlar.

DİSK yanına KESK, TTB, TMMOB’da alarak bu yılda ve hatta hiç tartışmaya zaman bırakmadan 1 Mayıs’ı Maltepe Meydanı’nda kutlayacağını apar topar açıklamasına tek kelime edilmeyişinin başka bir açıklaması olamaz. Ve onlardan Nakliyat-İş Sendikasının Taksim mücadelesini anlamalarını bekleyemezsiniz.

Bakın, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’e 1 Mayıs’ı kutlamak gibi bir dertleri yoktur.

Şimdilik DİSK’in mevcut yönetimi Taksim Meydanında vazgeçmiştir. Benzeşme devam edecektir. Bundan sonraki adım 1 Mayıs’tan vazgeçmek olacaktır. Bugün Taksimden vazgeçenler o gün geldiğinde ona da sessiz kalacaklardır. Benzeşme tamamlanacaktır.

Bu tavrı kabul etmeyen bir tek HKP var, Taksim mücadelesini ve sınıf mücadelesini sürdürüyor.

Kendine solum, sosyalistim, komünistim diyen partilerin diğerleri ise Taksim nidalarıyla Maltepe Meydanına 1 Mayıs çağrısı yapıyor. Kimi kandırmaya çalışıyorlar acaba? İşçileri mi, üyelerini mi? Yoksa ne?

Ancak onlar. “Birlikte değiştireceğiz”, “bu böyle gitmez” kulağa hoş gelen sloganların arkasından gittikleri, 1 Mayıs’ta Maltepe Meydanı’nda ki bayrak gösterme yarışları biter bitmez ayrımsız eleştirilerine devam edeceklerdir.

Elbette birlikte değiştireceğiz. Elbette DİSK, 1967’de olduğu gibi TÜRK-İŞ’in sarı Sendikacılığına karşı yeniden kurulmayacak. Ama elbette bu düzen böyle gitmez. İşçiler DİSK’i Yeni DİSK’e karşı yeniden kuracak ve kuruluş ilkeleri doğrultusunda mücadelesini sürdürecek.

İşçi ve Sendikaiscivesendika@olayneyseo.com

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.