İşçi ve Sendika’dan… Haklı değilsin o zaman

“Gençler ses çıkartmıyor hala konuşuyorsun, herkese saldırıyorsun. Ne yapalım? Sen haklısın, gençleri alt ettin, seni havaya kaldırıp çok yaşa kahramanımız diye mi bağıralım? Ödül mü bekliyorsun? Gençlerden korkma, bırak konuşsunlar.”

18 Aralık 2021 0

Birkaç durak sonra inecektim yağmur çok yağdığı için binmiştim otobüse.

Otobüs çok kalabalık değildi. Benim dışımda ayakta yolcu yoktu.

Otobüse bindiğimde arka dörtlü koltukta 3 liseli genç vardı. Gençler kendi aralarında konuşuyordu. Hani rahatsızlık verecek düzeyde değildi konuşmaları.

Onlardan iki koltuk önde oturan 40’lı yaşlardan biri birden bağırmaya başladı gençlere. Öncesinden ne oldu bilmiyorum. Anlamaya çalışıyorumdum.

“Susun artık, rahatsız ediyorsunuz bizi”, dedi.

“Sizin yüzünüzden” önde oturan bir yolcuyu göstererek, “yerinde kalktı öne geçti” dedi.

Gençlerden biri “haklısınız abi, özür dileriz” dedi.

Adam haklısınız demekle olmaz diyerek daha sert bir ses tonuyla gençlere bağırdı.

Gençlerden bir başkası bu sert çıkışa sakin bir ses tonuyla “ne diyelim o zaman haklı değilsiniz” dedi.

Adam bu cevaba daha çok sinirlendi. Ayağa kalktı gençlerin üzerine yürüdü. Gençler de ayağa kalktı.

“Özür diledik, bizi mi döveceksin, ne yapalım kendimizi arabadan aşağı mı atalım” dediler. Ortam gerildi.

Ben izliyorum. Çünkü gençlerin yardıma ihtiyacı yoktu.

O sıra bir başka yolcu araya girdi. Gençlere otobüsteki adabı erkanı anlattı.

Gençler sakin bir kez daha farkında olmadan verdikleri rahatsızlıktan dolayı özür dilediler. Ve zaten ineceğiz deyip ilk durakta ineceklerini söylediler. Ama ilk adam onlara ders vermeye kararlı. Gençler arabadan inene kadar bağırıp durdu. Bunlara ses çıkartmadığımız sürece başımıza çıkarlar, bunları adam etmek lazım, uyarmak lazım. Gençler adamı artık dinlemiyordu.

Oradan bir başka yolcu adamı uyardı “sus seni dinlemek zorunda değiliz, genç bunlar biraz sesli konuşmuşsa ne olmuş yani. Üstelik ben onlardan rahatsız olmadım.”

Adam, “zaten sizin gibiler yüzünden, hak verdikçe bunlara, bunlarda cesaret alıyor, tepemize çıkıyorlar” diyerek adamın üzerine yürüdü. Diğer yolcu da ayağa kalktı. Başka yolcularla araya girdik.

İlk yolcunun hedefi bu sefer otobüsteki tüm yolcular oldu. Siz susun, siz sustukça bu gençler, bu ülkenin başına bela olur. Demeye başladı.

Bu arada gençler arabadan iniyordu. Tartışma sürüyordu.

Ben, artık ilk yolcunun son söyleminden sonra dayanamadım. “Yeter ne yaptı gençler? Çok gürültü yapmış. Sana göre gürültü yapmışlar.

Bak senin yüzünden gençler belki gideceği yere varmadan iniyorlar, otobüsten. Üstelik çok olgun davranarak inerken sana elini uzatıyorlar, sen o eli tutmuyorsun.

Gençler ses çıkartmıyor hala konuşuyorsun, herkese saldırıyorsun. Ne yapalım? Sen haklısın, gençleri alt ettin, seni havaya kaldırıp çok yaşa kahramanımız diye mi bağıralım? Ödül mü bekliyorsun? Gençlerden korkma, bırak konuşsunlar.”

Bir anda herkes sustu. Ve o yolcuda ayaktayken yerine oturdu.

Ben, ineceğim durak yaklaşırken adam yanındakilere ne yapayım haksızlığa gelemiyorum diye kendini anlatıyordu.
Haksızlığa gelmiyorsan, otobüsün geldiği güzergahta, yol üzerinde, 14 yıldır gasp edilen hakları için mücadele eden Uzel Makina İşçileri var. Onlara bir bak. Haksızlık orada…

BENZER KONULAR
YORUM YAZ