İşçi ve Sendika’dan… İşçiler Seçimlerde Sol Partilere Oy verecek mi?

İşçi Sınıfımız ve emekçi halkımızın HKP’yi tanıması dileğiyle…

02 Şubat 2023 0

Hikmet Kıvılcımlı , “Genel Olarak Sosyal Sınıflar Ve Partiler” adlı kitabında; “Modern toplumdayız. Modern toplumda bir siyasi parti başlıca sosyal sınıfların partisi olabilir: 1) İşveren Sınıfının, 2) İşçi Sınıfının…” demiştir.

Erken ya da zamanında olacak seçimlerde işçiler hangi partiye oy verir? Uzun uzadıya analiz yapmaya gerek yok. Bugüne kadar hangi partiye oy vermişlerse yine o partilere oy verecekler. Nasıl ki sarı sendikalara üye olmaya eğilimi sürüyorsa oy verecekleri partileri de değiştirmeyecekler. Parti isimleri belki değişecek ama işçiler için değişen bir şey olmayacak.

İşçiler sol partilere neden oy vermezler? Çok dağınık oldukları için mi? Hayır. Ona bakarsanız burjuva partileri daha dağınık. Sağ görünümlü, sol görünümlü, muhafazakâr görünümlü, milliyetçi görünümlü dördünün aynı anda görünümlü olanı ve de ben daha iyi hizmet ederim diyerek görev bekleyenler. Yani görünürde çok dağınıklar. Ama farkları yoktur birbirlerinden.

Oy vermezler çünkü sol partiler işçilerden çok uzak. Burjuva partileri işçilere yakın mı? Hayır. Ama onlar çok iyi yalan söylüyorlar. Sanki her şeyi işçiler için yapıyormuş gibi gözükmeyi iyi biliyorlar.

Sol partilerde yalan mı söylesinler? Hayır tabiki…

Kapitalizm, emperyalizm burjuva partilerini kolluyor mu? Evet.

Gerçek anlamda sol-sosyalist partilerin kapitalistlerden, emperyalistlerden bir beklentisi olabilir mi? Hayır. Tam tersi onlara karşı mücadele ediyor olması gerekir.

Sol partiler kapitalizm, emperyalizme karşı mücadele veriyor mu? Çok büyük bir oranı kelime olarak dahi emperyalizmi ağzına almıyor.

Sol partiler sendikaların yönetiminde ve işçilerin hakları için mücadelesinde nadiren olurlar. Söylemde hep vardılar, geçelim orasını.

Burjuva partileri sendikaların yönetiminde var mı? Var. Yani suyun başını tutuyorlar. İşçilerin hakları için örgütlenmesinde, mücadelesinde varlar mı? Hayır yoklar. Hatta bu tür hak aramaların önüne geçmek için sendikaları ele geçirmiş durumdadırlar. Patronlara güven veriyorlar.

Sendika başkanlarının geçmiş dönemlerde hangi partilerde milletvekili olduklarına ve önümüzdeki seçimlerde hangi partilerde milletvekili adayı olacaklarına bir bakın.

Asgari ücret 8.506,00 TL açlık sınırının altında ve ortalama işçi ücreti olmuş.

En düşük emekli maaşı 5.500,00 TL açlık sınırının altında ve ortalama emekli ücreti olmuş.

Sadece bu iki ücrete mahkûm edilen işçi ve emekçilerin sayısı milyonları buluyor. Düşük ücretler yukarıdaki ücretleri de kendine doğru çekiyor.

Yoksulluğun tarifini açlık ve yoksulluk sınırı ile kıyaslama yapabilme olanağı yok artık.

İşçiler tüm bunlara rağmen sol partilere akın akın gitmiyor. Neden?

Bu sorunun cevabını işçiler vermeyecek sol-sosyalistlerin cevap vermesi gerekiyor.

Sol partiler sınıf mücadelesi veriyor mu? Kendine sol sosyalist parti olarak niteleyenlerin büyük bölümü sınıf mücadelesinde yok. Burjuva partileri sınıf mücadelesi veriyor mu? Hayır. Fark var mı? Hayır. Fark burada başlaması gerekiyor. Sınıf mücadelesi.

Oysa, sol partilerin birçoğu burjuva partileri gibi oy alma derdine düştükleri için işçilerin sorunları çözecek politika üretmek yerine onlar gibi davranır hale geldiler. Ve birçoğu da Meclise bir iki milletvekili ile girmek, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği için burjuva partileriyle işbirliği içindeler. Benzeşiyorlar. Bu durumda işçiler, mevcut sol partiyim diyenleri bir alternatif olarak görmesi mümkün olmaz.

Sol partiler günübirlik politikalarla kendini avutuyorlar. Onların bu avuntusu, işçileri gerçek işçi sınıfı mücadelesi verenlere karşıda uzaklaştırıyor.

İşçiler, burjuva partilerinin kendilerine yalan söylediğini biliyor, onlardan bir beklentisi de yok. Ancak, kime oy verelim, oy verecek kim var ki diyerek onlara oy verme eğilimi sürüyor.

ÇÖZÜM VAR

Günümüzde partilerin çok büyük bir bölümü işveren sınıfını temsil eder ancak oyu işçilerden, emekçi halkımızdan alır.

İşçi Sınıfımızın partisi henüz yoktur. Ama bunun mücadelesini veren Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) var.
Antiemperyalist,
Antifeodal,
Antişovenist.

HKP, İşçi Sınıfı öncülüğünde, emekçi halkın yani; köylünün, esnafımızın, küçük üretmenin, emeğiyle geçinen herkesin, kamu çalışanların partisi olma iddiası ile mücadele veriyor. İşçi Sınıfımız ve emekçi halkımızın HKP’yi tanıması dileğiyle…

İşçi ve Sendika Diğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ