İşçi ve Sendika’dan… Mahallenin Delikanlısı

Hikayenin devamı, eğer mahalleli, mahallenin delikanlısı ile mücadeleyi büyütebilirse o zaman yazılacakmış…

22 Temmuz 2021 0

Bir şehrin, bir mahallesinde, hikaye bu ya mahallelinin emeğine bir tefeci el koyuyormuş. Mahalleli gecesini gündüzüne katıyor, çalışıyor, üretiyor ama ayın sonunu zor çıkartıyormuş.

İşte tamda bu zamanda, tefeciye karşı ortaya üç kardeş çıkmış. Mahalleliye, biz sizin yanınızdayız, sizin hakkınızı koruruz, demişler.

Mahalleliyi yalanla dolanla kandırmış her şeyi kontrol altına almışlar.

Onlar üç kardeşmişler. Aslında daha fazla kardeşlermiş ama o mahallenin kontrolü üç kardeşin elindeymiş. Diger kardeşler başka mahallelerdeymiş.

Her biri mahallenin bir bölgesini kontrol altında tutmuş ama birbirlerininin alanlarına girmiyorlarmış.

Kardeşmişler ancak görünürde düşman gibiymiş, görünmeyende de kardeş kardeş yaşıyorlarmış. Bu nedenle de mahalleli onların kardeş olduğunu bilmiyormuş.

Mahalleli birinden kurtulmaya çalışsa diğerinin ağına takılıyor, kaçışları yokmuş. Kurtulmak istiyor kurtulamıyorlarmış.

Mahalleli bu üç kardeşten bıkmış usanmış. Çünkü mahalleyi haraca bağlamışlar. Her ay düzenli olarak topladıkları, adına aidat dedikleri paralarla güçleniyor. Güçlendikçe mahalleliye ızdırap oluyorlarmış. Mahalleli onların korkusunda hareket edemez hale gelmiş.

Ancak üç kardeş her fırsatta mahalleliye biz size hizmet için varız. Sizin hakkınızı tefeciye karşı koruyoruz, yeni haklar sağlıyoruz mahalleye hizmetler getirmeye çalışıyoruz, diyerek nankörlük yapmayın diyerek fırça atmayı da ihmal etmiyorlarmış. Eğer mahallede birinin sesi biraz yükselirse sesi yükseleni mahalle dışına gönderiyorlarmış.

Tefecilerin var ettiği üç kardeşte de oyun çokmuş. Yoksul bırakılan mahalleliyi işiyle, ekmeğiyle tehdit ediyorlarmış.

Üç kardeş üç ayrı yerde lüks içinde yaşıyormuş. Mahalleye son model araçlarla gelip haracını alıp gidiyorlarmış. Ama hakkınızı arıyoruz, koruyoruz dedikleri mahalleli her geçen gün yoksulluğa itiliyormuş.Üstelik tefeci, üç kardeşten sonra işlerini daha kolay yürütmeye, daha çok haklarını gaspetmeye başlamış.

Mahalleli işine gücüne bakıyor, daha çok çalışmak zorunda kalıyorlarmış. Bir gün, tefeciye karşı üç kardeşin kendilerini koruyacağını düşünüp duruyorlarmış.  Ama bakmışlar ki bir taraftan tefeci ellerindekini alıyor bir taraftan da üç kardeş. Bir süre sonra mahalleli umutsuz bir biçimde onlara mahkum olduklarını kabullenmiş. Böyle geldi böyle gider, kurtuluş yok demiş, susmuşlar.

Mahallenin bir de delikanlısı varmış. Bu üç kardeşe ve tefeciye karşı mücadele ediyormuş. Mahallelinin haklarını savunuyor bazı bölgelerde mahalleliyle birlikte mahallelinin haklarını almışlar. Üç kardeşin mahalleliyle ihanetini, tefeciyle işbirliğini ortaya çıkarıyormuş.

Bu delikanlı mahallenin içinde, mahalleli gibi yaşıyormuş. Üç kardeş, kendi alanlarını korumak ve asıl yüzleri ortaya çıkmasın diye tefeciyi de ve başka mahallelerdeki kardeşlerini de yanlarına alarak anında bir araya geliyormuş.  Kendi gelecekleri için tehlikeli gördükleri mahallenin delikanlısına karşı yalan iftira kampanyası başlatıyorlar onu yok etmeye çalışıyorlarmış. Ama mahallenin delikanlısı dirençli, kararlı, mücadeleciymiş.

Mahalleli bu delikanlının kendileri için mücadele ettiğini, doğruları söylediğini, doğru işler yaptığını biliyor ancak onunla birlikte davranamıyorlarmış.

Çünkü üç kardeş ve diğerleri mahallede güven duygusunu ortadan kaldırmış. Üç kardeşin mahallenin içinde satın aldığı adamları da varmış. O adamlar aracılığı ile mahallede birlik olabilmenin yolu kapatılmış.

Hikaye bu ya, bir gün, mahalleli gözünü karartmış bu üç kardeşten kurtulmak için mahallenin delikanlısının yanında yer almaya karar vermiş. Ama işleri zormuş. Çünkü hem tefeciye karşı hem üç kardeşe karşı mücadele etmeleri gerekiyormuş.

Hikayenin devamı, eğer mahalleli, mahallenin delikanlısı ile mücadeleyi büyütebilirse o zaman yazılacakmış…

İşçi ve Sendika Diğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ