İşçi ve Sendika’dan… Şanlı 15-16 Haziran Direnişi ve Nakliyat-İş

Çünkü 15-16 Haziran Direnişi Nakliyat-İş’in mücadelesinde yaşıyor. Çünkü 15-16 Haziran Direnişi iki günden ibaret değildir.  

15 Haziran 2021 0
51 yıl önce Türkiye İşçi Sınıfı, DİSK’in kapatılmasına, örgütlenme haklarının elinden alınmasına karşı bir mücadele, direniş yürüttü. 3 işçi hayatını kaybetti. Gözaltılar, tutuklamalar oldu  ama “DİSK’in çanına ot tıkayacağız” diyenlere DİSK’i kapattırmadılar. İşçiler DİSK’e ve haklarına sahip çıktı.
Ancak, 1980 faşist darbeyle DİSK kapatıldı. Bir çok sendikacı ve işçi önderi hapse atıldı, işkenceden geçirildi. Uzun bir dönem işçiler sarı sendikal anlayışı teslim edildi. 1992 yılında DİSK yeniden açıldı ama o DİSK eski DİSK olamadı hiçbir zaman.
Ama mücadele edenler var. Şanlı 15-16 Haziran Direnişine sahip çıkan ve anlayanlar var. Onlar için mücadele hiç bitmedi.
Şanlı 15-16 Haziran Direnişini nasıl anlamak ve anlatmak gerekir?
Günümüzde Şanlı 15-16 Haziran Direnişini daha net anlamak ve anlatmak için Nakliyat-İş’in mücadelesini görmek gerekir.
Neden mi? Nedenlerini sıralayalım.
1994 yılında 80 faşist darbesinden 14 yıl sonra işçiler ilk kez işyeri işgalinde bulundu. Aras Kargo Direnişi ve işgali ülkemizdeki sınıf mücadelesi üzerindeki ölü toprağını kaldırdı. O mücadelenin öncü işçileri Nakliyat-İş yönetimine geldi.
Ve sonrasında ardı ardına gelen direnişler, işgaller, işyeri örgütlenmeleri, zaferler.
15-16 Haziran Direnişinin anlamı tamda budur. Mücadele…
Nakliyat İş’in mücadelesini İşçi Sınıfımız gördü.
İstanbul’da Nakliyat Ambarlarındaki işçiler 80 faşist darbeyle uzaklaştırıldıkları sendikalarına geri döndü.
Dünya devi Coca Cola ya karşı mücadele direniş, işgal ve zafer…
Türkiye devi Arçelik’e karşı mücadele,direniş ve zafer…
Yurtiçi, MNG Kargolarda verilen örgütlenme mücadelesi, direnişler ve kazanımlar…
Ve çok sayıda işyerinde yapılan örnek toplu iş sözleşmeleri…
Mücadele dolu yıllar. Tek tek sayılmayacak kadar çok… Dün olduğu kadar bugünde mücadelesini sürdürüyor.
Toplu iş sözleşmesi görüşmelerini sürdürdükleri,taşımacılıkta Dünya devi olan Fedex/TNT örgütlenmesi. Yeni başlayan Pegasus örgütlenmesi. Ve süren Tüvtürk Şanlıurfa, Kastamonu ve Milas Çınartaş ve Samsun Çorum Ambarı Grevi sürekli mücadele içindeler…
Nakliyat-İş parababalarının işçi düşmanlığına olduğu kadar sarı sendikacılığa karşı da mücadele veriyor.
Sadece kendi işkolunda mücadelesi yok. İş kolu ayırmaksızın tüm işçilerin mücadelesine sahip çıkıyor, destek veriyor.
Bir konfederasyon gibi mücadelesini sürdürüyor.  15-16 Haziran Direnişi daha net nasıl anlaşılır ve anlatılır?
Tekstil iş kolundaki işçilere sahip çıktı, direnişler yürüttü ve işçiler haklarını aldı. LC Waikiki Meha ve Rimaks Tekstil Direnişi. LC Waikiki Meha İşçilerini hiçbir sendika görmemiş, Rimaks işçilerinin sendikası Teksif, işçileri ortadan bırakmıştı.
 Büro iş kolunda ki market Işçilerine sahip çıktı. Ki bu iş kolundaki sendikalar işçilere ihanette biribiriyle yarışıyor.
Real Market Direnişi 4 yıldır surüyor.  İşçilerin kendi sendikası Tez Koop-İş mücadeleye karşı işverenlerle birlikte davrandı. Metro Markette örgütlü olan Sosyal İş Metronun yanında yer aldı. Metro Market İşgali, Media Markt kasa kilitleme eylemleri. Ve direnen işçilerin kazanımları oldu.
Uyum/Makro Direnişi. Türkiye genelinde örgütsüz 6500 işçiyi bir araya getirdi. Migros işgali ve kasa kilitleme eylemleri… Uyum/Makro İşçiler haklarının önemli kısmını aldı.
Ve dahası tek tek saymayalım. İşyerinde sorun yaşayan,hakları gasp edilen işçiler bir biçimiyle Nakliyat-İş ile buluşuyor.
İşçi konfederasyonları ve bağlı sendikalar ayrımsız hakları gasp edilen işçileri hiç konuşmadı, duymadı, görmedi.
Nakliyat-İş’in, taşeron cehennemine karşı mücadelesi unutulamaz.
Pirelli Ekolas direnişi ve zafer. Pirelli Patronu taşeronu kaldırarak tüm işçileri bünyesine kattı.
Tansaş  örgütlenmesi, mücadelesi direniş ve zafer. Tansaş mücadelesinde ki kasa kilitleme eylemleri, sınıf mücadelesine yeni bir eylem biçimi olarak armağan edilmistir.
İş Bankasının iştiraki olan Bursa Gemlikte bulunan Nemtrans Örgütlenmesi.  İşten atılan işçilerle Gemlikte İstanbula 3 gün yürüyüş, İş Kuleleri önünde 2.5 ay Direniş Çadırı ve zafer. İşçiler tüm haklarını aldı ve ana firmaya geçirildi.
Kamuda ki taşeron örgütlenmesi, mücadelesi taşeron işçilerinin umudu oldu.
Belediyelerdeki taşeron örgütlenmesini gündeme ilk onlar getirdi. 90’lı yıllarda Refah Partili Kartal Belediyesinde Albayrak Direnişi,Grevi. ANAP”lı Bursa Belediyesinde Gintem Direnişi. Sonuç işçiler kazandı.
1999’de CHP’li İzmir Belediyesinde 6000 işçinin çalıştığı İzelman Örgütlenmesi. O işçiler hâla DİSK üyesi.
İstanbul Kadıköy, Ankara Çankaya, İzmir Karşıyaka Belediye örgütlenmeleri.
PTT taşeron işçilerinin örgütlenmesi, mücadelesi.
Nakliyat-İş’in mücadelesi her seferinde kamu kurumlarında iş kolu değişikliği ile engellenmeye çalışılıyor. Ama yılmıyor, mücadeleyi sürdürüyorlar.
Çünkü 15-16 Haziran Direnişini yaratanlar hiçbir zaman vazgeçmedi.
Uluslararası sınıf dayanışmasında da Nakliyat-İş var. 15-16 Haziran Direnişini anlamayanın uluslararası sınıf mücadelesiyle işi olmaz.
Sınıf temelli mücadele eden Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) üyesi. Aynı zamanda Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu DSF’nin başkanlık kurulunda yer alıyor. Ve Uluslararası Taşımacılık Enternasyoneli (TUI)’nun Genel Sekreteri.
Uluslararası alanda sınıf dayanışmasını Nakliyat-İş’ten görürsünüz.
Yunanistan, Fransa, Hindistan, İtalya, Pakistan işçileriyle dayanışma saymakla bitmez..
Uluslararası alanda mülteci ve göçmen işçilerin sorunları ve Dünya genelinde işsizliğe karşı DSF ile eş zamanlı eylemler.
Somada yaşanan 301 madencinin katledilmesine yönelik tüm kıtalardan Türkiye’ye gelen DSF üyesi sendikacılarla uluslararası konferans ve eylem.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde ülkemize gelen kadın sendikacılardan Real Direnişine dayanışma,eylem ve konferans. Saymakla bitmez…
Nakliyat-İş, sadece sınıf mücadelesi içinde yok.
Halklara zulm eden ABD Emperyalizmine karşı en fazla eylem yapan sendika konumunda. Ve emperyalizme emperyalizm diyen tek sendika.
Filistin, Suriye, Venezüella, Bolivya  halklarıyla dayanışma eylemleri. Saymakla bitmez.
Nakliyat-İş, halkın yaşadığı sorunlar karşısında da sessiz kalmıyor.
Ama her zaman halkının değerleriyle iç içe ve halkının değerlerine sahip çıkıyor ve halkına yabancılaşmadan mücadelesini sürdürüyor.
Ve mücadelesini sürdürdüğü işçiler gibi yaşıyor yöneticileri.
15-16 Haziran Direnişini anlayanlar halkından ve işçilerden uzaklaşamaz.  Ki onlar sendikacılığı bir meslek yada bir baht kapısı olarak görmüyorlar.
Gün oluyor Gebzede evleri yıkılan mahalleliyle birlikte, gün oluyor zamlara karşı sesini yükseltiyor.
Pandeminin faturasının halkımıza ve işçilere çıkartılmasına karşı eylemler yapıyor.
İşçilerin sağlığı patronların kârından önemlidir, diyor.
1 Mayıs ve Taksim Meydanına sahip çıkıyor. Taksim mücadelesini sürdürüyor.  Bakırköy yada Maltepe dolgu alanına gitmiyor. Mücadelesini yürüttüğü İşçi Sınıfına karşı yalanı yok, hilesi yok, ihaneti yok, ikiyüzlülüğü yok.
Buraya kadar 15-16 Haziran Direnişini ve Direnişinde ne olduğunu anlatmadım mı? Hayır anlattım. Anlatmaya devam edelim.
15-16 Haziran Direnişinin İstanbul Avrupa Yakasında ki mevzisi Ramide ki Uzel Makinaydı. Uzel Makina da DİSK Maden-İş vardı. İşçiler, 80 darbesiyle zorla sarı gangaster Türk Metal Sendikasına geçirildiler. 2008 yılında Uzel Makina iflas ettirildi, işçilerin hakları gasp edildi. İşte o işçilere Türk Metal Sendikası sahip çıkmadı. İşçiler 14 yıldır hakkını arıyor. İşte o işçiler 3 yıldır Nakliyat-İş öncülüğünde mücadele ediyor. Nakliyat-İş’in mücadele pratiğine bakarsanız Uzel Makina İşçilerinin kazanacaklarını görürsünüz.
Şanlı 15-16 Haziran Direnişini iki güne sığdırıp anlatabilirdim. Ama olmazdı. Bir sonuç çıkartmamız gerekiyor.
15-16 Haziran Direnişi Türkiye İşçi Sınıfını cendere altına almak isteyen yerli yabancı parababaları ile işbirliği içerisinde olan sarı sendikacılığa karşı bir başkaldırı, isyandır. Tamda bu nedenle Nakliyat-İş’i ve mücadelesini anlatmak gerekiyor.
Çünkü 15-16 Haziran Direnişi Nakliyat-İş’in mücadelesinde yaşıyor.
Çünkü 15-16 Haziran Direnişi iki günden ibaret değildir.
Şan olsun 15-16 Haziran Direnişini yaratanlara ve selam olsun 15-16 Haziran Direnişini yaşatanlara…
İşçi ve Sendika Diğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ