İşçi ve Sendika’dan… Sarı Sendikacılar Çıtayı Yükseltiyor

2000’in üzerinde işçinin sendika, toplu iş sözleşme hakkı TÜRK-İŞ’e bağlı Tümtis, Demiryol-İş ve Hava-İş tarafından elinden alınmak isteniyor.

Toplu iş sözleşmesi masasında işçileri sattılar. Hakları gasp edilen üyesi işçilere sahip çıkmadılar. Parababalarının iş ortağı oldular ve şimdi örgütlü, sendikalı işçileri sendikasızlaştırmak için uğraşıyorlar.

2000’in üzerinde işçinin sendika, toplu iş sözleşme hakkı TÜRK-İŞ’e bağlı Tümtis, Demiryol-İş ve Hava-İş tarafından elinden alınmak isteniyor.

Ve yine hakları gasp edilen, hakları için direnen işçileri görmedikleri gibi kendine sol, sosyalist, sendika sendikacıyım diyenler bu duruma karşı da üç maymun oynuyor.

Görmüyor, duymuyor konuşmuyorlar.

Susuyorlar.

Çünkü TÜRK-İŞ’i karşılarına alamazlar.

TÜRK-İŞ’in işçi sınıfımıza ihanetine ortak oluyorlar…

İşte DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasının karşılaştığı tavır;

Sarı Sendikacılığın Geldiği Yer! Sendikamızın Toplu İş Sözleşmesi Yetki Tespitine İşverenin Yapmadığı İtiraz TÜMTİS Sendikası Tarafından Yapılmıştır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapmış olduğu hukuksuzluğa karşı sendikamızın yıllardan beri vermiş olduğu hukuki mücadele sonuç vermiş, İstanbul 4. İş Mahkemesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sendikamızın toplu iş sözleşmesi yetki başvurularına ilişkin verilen olumsuz yetki tespitleri hakkında Mart ayında İhtiyati- Tedbir Kararı vermiştir.

Bakanlık İhtiyati- Tedbir Kararını önce uygulamamış buna karşı mücadelemiz devam etmiş daha sonra mahkemelere ve Cumhuriyet Savcılığına yapılan başvurular sonucu, Bakanlık İhtiyati- Tedbir kararlarını uygulamıştır.

24 Ocak 2022 tarihinde;

  • 6. Dönem Toplu İş sözleşmesi yapacağımız, 720 işçinin çalıştığı İstanbul Tüvtürk Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş. işletmesinde,
  • Bir yıl önce örgütlendiğimiz ve 500’e yakın işçinin çalıştığı İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım A.Ş. işyerinde,
  • 3. Dönem Toplu iş Sözleşmesi yapmak için; 60 yakın işçinin çalıştığı Ergene Araç Muayene İstasyonları İşletmeciliği A.Ş. işletmesinde,

Sendikamıza 6356 sayılı yasanın 42. Maddesine göre toplu iş sözleşmesi yapabilmek için çoğunluk/yetki tespitleri gönderilmiştir.

Bu yetki tespitlerine Ergene Araç Muayene İstasyonları İşletmeciliği A.Ş.’de işveren itiraz etmemiş bir tek üyesi olmadığı halde TÜMTİS itiraz etmiştir. İtiraz sonuçlanana kadar toplu iş sözleşmesi süreleri uzayacaktır.

  1. dönem toplu iş sözleşmesi yapacağımız İstanbul Tüvtürk Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de işveren İhtiyati- Tedbir Kararına itiraz etmiş bunun dışında, TÜMTİS, Demiryol-İş ve Hava-İş Sendikaları itiraz etmişlerdir.

Yeni örgütlendiğimiz Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım A.Ş.’de işverenle birlikte bir tek üyeleri bulunmayan, TÜMTİS, Hava-İş, Demiryol-İş Sendikaları tarafından itiraz edilmiştir.

Yapılan itirazlar sonucu işyerlerinde toplu iş sözleşmesi yapılması süreçleri uzamaktadır.

Bu sendikalara soralım;

İşçilerden yana mısınız?

İşverenlerden yana mı?

Değerlendirmeyi başta bu işyerlerinde çalışan işçi kardeşlerimize, İşçi Sınıfımıza, sendikalarımıza, halkımıza ve kamuoyuna bırakıyoruz. 20.05.2022

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

İşçi ve Sendikaiscivesendika@olayneyseo.com

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.