İşçi ve Sendika’dan… Tarafsız Taraflılar

İşte, halkın var olan iktidara karşı ve hatta muhalefete tepkisinin en yoğun olduğu dönemlerde bu tarafsız taraflılar de ortaya çıkarlar. Televizyonda,gazetede daha çok görünür olurlar.

03 Ağustos 2022 0

Eleştiri ve özeleştiri önemli kavramlardır.Eleştiri özeleştiriyi getirir. Özeleştiri yanlıştan dönmenin başlangıcıdır. Yoktur.

Muhalefet çoktur.

Şuan ülkemizde muhalif görünümlü kimi eleştirirseniz eleştirin şimdi sırası değil, zamanı değil, zamanlama manidar çıkışıyla karşılaşırsınız. Bunun halkımızın bir tepkisi olduğunu düşünürseniz yanılırsınız. Bu algıyı muhalif görünümlülerinde payı çoktur. Aslında onların tarafı yoktur. Onlar tarafsız taraftarlardır. Ama kesinlikle emekçi halkımızın ve işçi sınıfımızın tarafı değildirler.

Onlar bu günlerde, kamuoyunda iktidara yürüyormuş gibi gösterilen ana muhalefet partisinden CHP’yi eleştirmez, İYI Parti, Saadet Partisini eleştirmez. Yada 6’lı masayı eleştirmez.

Çünkü muhalif gözükenleri eleştirmek iktidar partisine yarar düşüncesi hakimdir. Seçime kadar susmak gerekir. AKP iktidarından bizi onlar kurtaracaktır. Ama bugün eleştiremediklerinizi yarın iktidar olursa eleştirebilir misiniz?

Kimdir bunlar, nereden gelmiş, nereye gidecekler, iktidara gelirlerse ne yapacaklar, vaatleri ne, AKP’den farkları nedir, beklentileri karşılar mı? Sorularının cevabı yoktur. Ama

6’lı Masa muhalefettir.

Özellikle HDP’de milletvekili olma beklentisi olan ve milletvekili olup meclise girince emekçi halkımızın, işçi sınıfını kurtaracağına inanan kimi sol gruplar HDP’yi eleştirilmez. (Ki AKP’yide, 6’lı masayı da eleştirdikleri söylenemez.) Doğalında kendileri de eleştiriye kapalıdır.

HDP sınıf mücadelesinin neresindedir?

HDP’yi eleştiremeyen sol gruplar halktan ve de işçi sınıfımızdan kopukluğunun özeleştirisini vermezler. Eleştiri yoksa özeleştiri olmaz. Onlarda muhalefettir.

İşçilerin hakları için mücadele yerine televizyon kanallarında konuşmayı tercih eden sendikacılar, sendikalar, dernekler eleştirilmez. Çünkü konuşmak hemde hiçbir şey yapmadan konuşmak onları mücadeleci gösteriyor. İşçiler haklarını alamıyor, sendikalar işçilere sahip çıkmıyor, sendikacıların çok büyük bölümü işçilere yabancı, yok yok bunları söyleme. Bir tek onlar var bari onları eleştirmeyelim.

Sendikacılar siyasi parti üyesi olmazsalar da onlarda muhaliftir.

Ekonomist, yazar, çizer, akademisyenler durum tespiti yapar, kitap gibi konuşurlar. Onlara göre sorumlunun, sorumsuzun kim olduğu önemli değildir. Muhalif midirler? Muhaliftirler.

Kırk yılda bir muhalif bir iki söylemi olan gazete, gazetecileri eleştiremezsiniz. Herkes susuyor bir tek onlar yazıyor, çiziyor onlara sahip çıkalım. Düne kadar yandaş kanalda, gazete de top çevirdi durdular,unut gitsin. Düne bakmayın. Muhaliftir onlar.

Eleştiri yoksa eleştirilmeyenlerin yanlışları devam eder, gider. Ki onlar da doğru yolda olduğunu düşünerek toplumdan kopar. Ve toplumun üzerinde kendini görürler. Kimdir onlar? Gazetecidir, milletvekilidir, yazardır, hukukçudur, ekonomisttir, akademisyendir, televizyonda yorumcudur, sendikacıdır, oyuncudur, şarkıcıdır ve bazen hepsi tek bir kişidir. Televizyonlarda kanal kanal gezer muhaliftirler.

Ki onlar bir parti içinde olmuş olsalar dahi siyasi düşünceleri yoktur. Günlük çıkarları doğrultusunda düşünür ve yaşarlar. Ama kamuoyunca muhalif bilinirler.

Zam, pahalılık, işsizlik, tarımın-hayvancılığın bitmesi, yerli üretimin durması. Doların, Euronun yükselmesi, kadın cinayetleri, sağlıkçı cinayetleri, her türlü şiddet, ez cümle yapılan tüm haksızlıkların, hukuksuzlukların sorumlusu İktidar partisi AKP’dir. Göz önünde ki muhalif görünümlüler onca laf eder ama AKP’yi doğrudan eleştirmezler. Yarın kendilerinin nerede kimin sözcüsü olacaklarını bilmedikleri için ortaya karışık laf cambazlığı yaparlar, o kadar. Muhaliftir onlar, hemde çok.

Ama biliyor,duyuyor, görüyoruz halkımız otobüste, metroda, markette, durakta, komşu ziyaretinde, pazarda her yerde eleştiriyor, konuşuyor. Geçinemiyor. Ülkenin durumunu beğenmiyor. Ekonomiyi beğenmiyor, yargıyı beğenmiyor, medyayı beğenmiyor, siyasi partileri beğenmiyor.

İşte, halkın var olan iktidara karşı ve hatta muhalefete tepkisinin en yoğun olduğu dönemlerde bu tarafsız taraflılar da ortaya çıkarlar. Televizyonda,gazetede daha çok görünür olurlar. Gündem halkın gündemi değil tam tersi halkın gündemi olan yokluk,yoksulluk gündeminden uzak tutmak, tartışılıyor gibi yapmaktır. Ve kendilerine taraftar da bulurlar. Dost sohbetlerinde onların ortaya koyduğu durum tespitleri konuşulur. Ve en çok gidişattan onlar rahatsızdır. Siz çok anlamazsınız. Çünkü onlar en çok muhaliftir.

Ve toplum, siyasetçinin meclisteki coşkulu konuşmasından, geliyoruz gümbür gümbür demesinden,

Gazetecinin yarın unutacağı yazısından, saatlerce ne anlattığı neyi savunduğu belli olmaya televizyon yorumcularının ülke analizinden, sendikacının bugünden tezi yok mücadeleyi yükselteceğiz söyleminden umutlanıyor. Yarın seçim olsa her şey değişecek algısı yaratarak, halkın sorunlarını dile getireceği, hukuksuzluğa, yolsuzluklara karşı sesini yükselteceği tepkisini göstereceği en demokratik hakları olan eylemlerden uzak tutuyorlar. Gerek yok. Bir şey yapmak istiyorsanız akşam televizyonda tartışma programını izleyin. Konuşulmayanı konuşuyor, sorulmayanı soruyorlar. Muhalefet yapıyorlar.

Muhalefet görünümlüler çoktur. Ayırmak gerekir ki Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) muhalefettir.

HKP mecliste bulunan ve meclis dışındaki sağlı, sollu muhalefet partilerin hiçbirinin yapmadığı, yapamadığı muhalefeti açtığı davalarla, gündeme getirdiği ve ısrarla takip ettiği konularla yapıyor. Çünkü onlar gerçek muhalefettir.

İşte o muhalif görünümlü muhalifler gerçek muhalefet olanların halkla buluşmaması için muhalefet yapıyorlar. Çünkü onlar muhaliftir!

BENZER KONULAR
YORUM YAZ