İşçi ve Sendika’dan… Yazmayacağım

Bugün eğer Taksim mücadelesini veren Taksim’e yürüyen Nakliyat-İş olmazsa ve Taksim mücadelesinden vazgeçmeyen HKP olmamış olsa, Maltepe dolgu alanına kaçanlar Taksim Meydanı’ndan vazgeçtiği gibi 1 Mayıs’tan da vazgeçecektir.

03 Mayıs 2022 0

1977 1 Mayıs’ını yazmayacağım. Taksim meydanına 500 bin işçinin girişini yazmayacağım. Üzerlerine makineli tüfeklerle ateş edilerek katledilen 34 işçiyi unutmayacağım ama yazmayacağım.

Taksim’in işçi sınıfımız için neden önemli olduğunu yazmayacağım.

12 Eylül Faşist darbesinden sonra dahi 1 Mayıs mücadelesi verenleri, ne 1989 ne de 1996 1 Mayıs mücadelesinde katledilenler yazmayacağım.

2009 yılına gelene kadar binlerce işçinin 1 Mayıslar da darp edilmesi, gözaltına alınmasını, tutuklanmasını yazmayacağım.

DİSK’in içine gaz bombası atılmasını, daha kapıdan dışarı çıkılmadan orantısız güç kullanılarak işçilerin darp edilmesini yazmayacağım. Ama tüm baskılara gözaltı, tutuklamalara karşı kararlı mücadele sonucunda Taksim işçilere bir kez daha açıldığını, 1 Mayıs’ın resmi tatil ilan edildiğini yazmayacağım.

2009 yılında makul sayıda Taksim’e izin verileceğini açıklanmasına karşın İstanbulda Taksime giden tüm yolların kapatılmasına rağmen işçilerin akın akın gaz yiye yiye Taksime çıkmasını yazmayacağım.

Ve 2010, 2011,2012’de yüzbinlerce işçinin Taksimde coşkulu 1 Mayıs kutlamasını yazmayacağım.

2013 yılında yeniden Taksimin yasaklanmasını ve sonraki yıllarda Mevcut DİSK Yönetiminin mevziyi terk edip kaçmasını yazmayacağım.

1 Mayıs’ın İşçi Sınıfının insanca yaşayabileceği bir ücret ve çalışma koşulları, 8 saatlik iş günü için Kapitalizme karşı mücadelesinden, isyanından doğduğunu yazmayacağım.

1 Mayıs’ın parababaları düzenine yoksullaşmaya, sarı sendikacılığa karşı mücadele olduğunu yazmayacağım. 1 Mayıs
İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olduğunu, yazmayacağım.

Türkiye’de de 1 Mayıs denilince akla sadece Taksim Meydanı geldiğini yazmayacağım.

Taksimi anlayanlar ve Taksim mücadelesini bilenler, 1 Mayıs ve Taksim için mücadele verenler var, yazmayacağım.
Ama bir şeyi mutlaka yazacağım.

Maltepe dolgu alanında “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” ve Gezi Onurumuzdur” sloganlarını atanları yazacağım.

Bugün eğer Taksim mücadelesini veren Taksim’e yürüyen Nakliyat-İş olmazsa ve Taksim mücadelesinden vazgeçmeyen HKP olmamış olsa, Maltepe dolgu alanına kaçanlar Taksim Meydanı’ndan vazgeçtiği gibi 1 Mayıs’tan da vazgeçecektir.

Onları yazmaya devam edeceğim.

İşçi ve Sendika Diğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ