İşçilerin haklarını ödemeyen Media Markt işleri büyütmenin peşinde

Alman Metro AG bünyesindeki MediaMarkt, hileli iflasla işten çıkartılarak hakları gasp edilen Real Market işçilerinin direnişi devam ederken kârına kâr katmanın peşine düştü…

04 Temmuz 2018 710 0

Bloomberg International’ın haberinde, Alman teknoloji perakende firması Media Markt’ın, Teknosa’yı satın almak için görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

Teknosa’ın girişim değeri 170 milyon dolar ve şirket geçtiğimiz sene 933 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

İlk mağazasını 2007 Eylül ayında İstanbul Ümraniye’de açan MediaMarkt’ın, 14 adedi İstanbul’da olmak üzere Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kayseri, Samsun, Malatya, Mersin, Konya, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da toplam 45 mağazası bulunuyor.

Haber sonrasında Teknosa’nın (TKNS) hisseleri gün içinde 5,19 TL’den 5,48 TL’ye çıktı, sonrasında ise 5,21 TL’ye geriledi. Media Markt hisseleri ise yüzde 6’dan fazla artış gösterdi.

Her gün Türkiye’nin çeşitli illerinde yeni yeni mağazaları açılan Media Markt, o kadar kâr etmesine ve sürekli büyüme açıklamasına rağmen hakları gasp edilen işçiler karşısında sessizliğini bozmuyor. Alman Metro AG bünyesinde bulunan Media Markt, direnişçi Real Market işçilerinin protestolarına maruz kalıyor.

İşçiler çeşitli AVM’lerin içlerine girerek Media Markt’ı ve bağlı olduğu Metro AG’yi protesto ediyor, halka ‘Media Markt’tan alışveriş yapmama’ çağrısında bulunuyor.

Neyseo

BENZER KONULAR
YORUM YAZ