İşçiye gelmeyen cevap Berat Albayrak’a ‘anında’ geldi!

Migros ve Metro marketlere karşı Nakliyat İş Sendikası önderliğinde direnişleri süren Real Market ve Makro/Uyum Market işçileri gasp edilen hakları için aylardır mücadele ederken seslerini duymayan Migros ve Metro, Berat Albayrak’ın “yüzde 10 indirim” çağrısını anında duyarak ilk yanıt veren marketler arasına girdi. O marketlerden bir diğeri de 2014 yılında benzer bir durumla işçileri karşı karşıya bırakarak direnişe sahne olan Carrefour…

09 Ekim 2018 0

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan enflasyonla mücadele programına Carrefour, Migros, BİM, Şok ve Metro marketler zinciri destek kararı aldı.

Bugün kameralar karşısına geçerek ‘enflasyonla mücadele programı’ açıklayan Bakan Albayrak piyasalarda zam değil indirim başlayacağını söyledi. Albayrak marketlerle en az yüzde 10 indirim için anlaştıklarını söyledi. Açıklamaya ilk tepki aylardır süren direniş çerçevesinde eylemlere sahne olan Migros ve Metro marketlerin ve 2014 yılında bir direnişe sahne olan CarrefourSA’nın da içinde yer aldığı 5 marketler zincirinden geldi.

MediaMarkt ve Metro marketin de dahil olduğu Metro AG’ye ait mağazada hileli iflas yoluyla işten çıkartılarak tazminat hakları, geriye dönük alacakları gasp edilen Real Market işçileri 1 yıldır Metro ve MediaMarkt’lar önünde ve içinde, bu firmalardan alışveriş yapan şirketlerin önlerinde eylemler gerçekleştiriyor ancak bu güne kadar Metro’dan bir adım atılmadı. Migros’ta da benzer şekilde Makro ve Uyum marketlerden atılarak hakları gasp edilen işçiler direnişleri çerçevesinde eylemler gerçekleştiriyor. Migros işçilere geçtiğimiz aylarda paralarının ödeneceğini söylemiş ve işçiler bunun üzerine verilen tarihe kadar eylemleri durdurmuştu. Ancak Migros’un sözünde durmaması üzerine işçiler eylemlerine kaldıkları yerden devam etme kararı almıştı.

İki direniş, geçtiğimiz Temmuz ayında mücadelelerini Nakliyat İş sendikası önderliğinde birlikte sürdürme kararı almışlardı. O tarihten beri Real ve Makro/Uyum işçileri ortak eylemler düzenliyor.

Neyseo

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ