İşe başladıktan 2 saat sonra can vermiş!

Kuzey Marmara Otoyolu projesinde yaşanan iş cinayetinde hayatını kaybeden işçiler gözyaşlarıyla toprağa verildi. İşçilerden Bayram Kılıç’ın işe yeni girdiği ve olaydan yalnızca 2-3 saat önce işbaşı yaptığı ortaya çıktı

01 Aralık 2018 134 0

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli-Gebze kesimindeki viyadük çalışmaları sırasında beton blokun çökmesi sonucu enkaz altında kalarak hayatını kaybeden işçiler gözyaşlarıyla toprağa verildi. Samsun’da dün son yolculuğuna uğurlanan Bayram Kılıç’ın yeni işe girdiği ve olaydan 2-3 saat önce işbaşı yaptığı ortaya çıktı.

İş cinayetinde hayatını kaybeden işçilerden Mehmet Sıddık Canpolat’ın cenazesi önceki gün Kocaeli’nde, Öztürk Yılmaz’ın cenazesi ise İstanbul’da toprağa verilmişti. Evli ve 3 çocuk babası Bayram Kılıç ise dün memleketi Samsun’da son yolculuğuna uğurlandı.

Kılıç’ın Canik ilçesindeki evinin önünde taziye çadırı kuruldu. Kılıç’ın abisi Basri Kılıç, olaydan yalnızca bir gün önce kardeşinin çalışmak için Gebze’ye gittiğini belirterek, “Sigorta girişini yaptırdı. İşe çıktı, 2-3 saat sonra çökme oldu. Düşünce altına kaldılar. Dört dörtlük bir insandı” dedi.

Bayram Kılıç’ın cenazesi, Seyfinaz Hatun Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Derecik Mezarlığı’na defnedildi. Cenazeye katılan Kılıç’ın ailesi ve yakınları gözyaşı döktü.

Olayda demirlere tutunarak düşmekten kurtulan, ancak kardeşi Sıddık Canpolat’ı yitiren Mustafa Canpolat, DHA ve AA’ya o an yaşadıklarını anlattı:

“Sıddık yanımdaydı, Öztürk abi onun yanındaydı. Aramızda 1-2 metre mesafe vardı. Arkamı döndüm, bir çatırtı geldi. Bir anda demirler kaydı, ben demirlere tutundum. Havada kaldım, hemen kendimi çektim. Döndüm, kimse yoktu. Ali’ye ‘Sıddık nerede?’ dedim. Dedi ki ‘Sıddık düştü.’ Dedim ‘Ali, kendini aşağıya at, belki Sıddık’ı yakalarsın.’ Dedi ki ‘Sıddık gitti.’ Ne diyeceğim? Ben kimin yakasını tutacağım, kimi suçlayacağım? Bilmiyorum.”

‘İHMAL VAR, ARAŞTIRSINLAR’

Kendisinin şantiyede 4, abisi Sıddık’ın da 6-7 aydır çalıştığını belirten Canpolat, “Biz demirciydik, iki de betoncu kardeşimiz vardı. Onlar da o taraftaydı. Daha sonra biz arkadaşlarımızla aşağıya indik. İhmal var, kimseyi suçlamıyorum, araştırsınlar, baksınlar. Bir hata var, bir hata oluşmuş. Beton blokun kaç tok olduğunu bilmiyorum, ama çok kalındı. Abimin çocuklarına ben ne diyeceğim?” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ