İşgalci Yunanistan’ın başbakanı Miçotakis: “Çözüm için Lahey’e gitmeye hazırız”

Ege ve Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ile ilgili olarak Türkiye ile müzakere yapabileceklerini açıklayan Miçotakis, çözüme ulaşılmaması halinde Lahey’de bulunan Uluslararası Adalet Divanı’na başvuracaklarını ve alınacak kararı kabul edeceklerini açıkladı.

06 Ağustos 2020 0

Türkiye’ye Lozan Antlaşması ile verilmiş bulunan 18 ada ve 2 kayalığı işgal eden Yunansitan’ın başbakanı Kiriakos Miçotakis, Harvard Üniversitesi Profesörü ve Aspen Strategy Group İcra Direktörü Nicholas Burns koordinatörlüğündeki güvenlik konulu online forumda Türkiye’yle Ege ve Akdeniz’de yaşanan deniz yetki alanları sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Miçotakis, “Bizce Türkiye’yle aramızda tek sorun teşkil eden Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunu müzakere etmekten her zaman mutlu olacağımı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok açık şekilde anlattım. Eğer Ankara, bunun ülkelerimiz arasındaki tek sorun olduğunu ve iki taraf bunun çözümü için Lahey’e başvurmayı kabul ederse, Yunanistan Lahey’den çıkacak kararı uygulayacak” ifadelerini kullandı.

Miçotakis, sondaj çalışmaları ile ilgili görüşme yapılmasından memnun olacaklarını, ancak bunun silah namlusu altında yapılamayacağını, egemenlik haklarımızın ihlal edileceğine dair tehditler yoluyla müzakere masasında bize şantaj yapılmaması gerektiğini sözlerine ekledi. Miçotakis, Türkiye ile ilişkilerin tekrardan başlamasını istediklerini söylerken, işgal altındaki adalar konusundan çok, Türkiye’nin Libya ile gerçekleştirdiği “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası“na değindi.

Söz konusu muhtıranın kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunan Miçotakis, zira bu muhtıranın Yunan adalarının münhasır ekonomik bölgelerini tanımadığını ekledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ