İşgalci Yunanistan’ın Cumhurbaşkanı’nın ilk ziyareti, Aydın iline!

Türkiye’nin bu adasının, 2004 yılında AKP iktidarı tarafından çeşitli tavizlerin karşılığında Yunanistan tarafından işgaline göz yumuldu.

26 Haziran 2020 0

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, 29 Haziran 2020’de Yunanistan tarafından işgal edilen Aydın iline bağlı Eşek Adası’nı ziyaret edecek.

Kalymnos sitesi tarafından duyurulan haberde, Cumhurbaşkanı ilk kez bir teftiş ziyareti yapacak.

Eşek Adası, Yunanistan’ın işgali altına olan 18 ada ve 2 kayalıktan biri. 1923 Lozan Antlaşması’na taraf olan İngiltere tarafından 1943 yılında yayınlanan haritada ve 1947 Paris Antlaşması’na taraf olan ABD tarafından 1951 yılında yayınlanan haritada, Yunan Cumhurbaşkanı Katerina’nın ziyaret edeceği Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırlarının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterildi ve kabul edildi. Ayrıca uluslararası anlaşmalarda adanın ismi Türkçe yazıldı.

Türkiye’nin bu adasının, 2004 yılında AKP iktidarı tarafından çeşitli tavizlerin karşılığında Yunanistan tarafından işgaline göz yumuldu.

İşgal altındaki Ege adaları konusunu kamuoyuna duyuran Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Aydın Eşek Adası, 2004’den beri tam 16 yıldır Yunan işgali altındadır. Aydın Eşek Adası’nda konuşlu Yunan Kara Üssü, Deniz Üssü ve Helikopter Üssü’nde yüzlerce silahlı Yunan askeri görev yapıyor. Yunan Cumhurbaşkanı Katerina’nın, Aydın Eşek Adası’na gelişi engellenmeli, bizim adamızda egemenlik ve bayrak gösterisi yapmasına fırsat verilmemelidir” diyerek ziyaretin engellenmesi için çağrıda bulundu.

Yunanistan’ın işgaline karşı Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), geçtiğimiz seneler içerisinde Aydın, Muğla ve İzmir’de eylemler düzenledi ve işgali protesto etti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ