İşgalci Yunanistan’ın eski başbakanından itiraf

Yunanistan eski Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan ile Mısır arasında yapılan anlaşmanın “ellerini zayıflattığını” savundu

14 Ağustos 2020 0

Yunanistan eski Başbakanı, sözde sosyalist Aleksis Çipras, Yunanistan ile Mısır arasında yapılan anlaşmanın ellerini zayıflattığını savundu.

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz konusunda Mısır hükümeti ile birlikte yaptığı anlaşma, tartışmaları da beraberinde getirdi. Türkiye’nin 18 ada ve 2 kayalığını işgal eden Yunanistan’ın eski Başbakanı Aleksis Çipras, iktidardaki Kiriakos Miçotakis hükümetini eleştirerek, Mısır ile yapılan anlaşmanın bir şey kazandırmadığını, bu anlaşma ile Yunanistan’ın argümanının zayıfladığını ve Türkiye’ye istediği şeyin verildiğini belirtti.

Yunanistan’ın eski Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Yunanistan ile Mısır arasında varılan anlaşmanın taban çizgisi olmayan, “kaba” ve “net koordinatları” olmadan yazıldığını söyledi. Nikos Kotzias, anlaşmanın ilk taslak metni ile imzalanan son taslak metninin aynı olmadığını dikkat çekerek, “Mısır’a büyük tavizler verildi. Anlaşmanın uluslararası bir geçerliliği-meşruluğu yok” diyerek tepki gösterdi.

Kotzias açıklamaları Mısır-Yunanistan anlaşmasına ilişkin açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Bu anlaşma, Türkler tarafından kullanılacak. Neyi imzalayacağını bilmeden Kahire’ye gittiğini Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın kendisinden öğrendim. Sanırım ne imzaladığını anlamadı. Soru farklı, Başbakan Miçotakis, Dendias’ın ne yapacağını biliyor muydu? Öyleyse, neden ona söylemedi? Değilse, o zaman tüm hükümet anlaşmadan haberi yok muydu?”

Söz konusu anlaşmalar, Türkiye’nin işgal edilen adalarının ve denizlerinin niteliği açısından büyük önem taşıyor. Özellikle Lozan Antlaşması’na aykırı uygulamalar, zaman zaman iki ülke arasında diplomatik sorunlara yol açmakta. Fakat Türkiye’deki AKP iktidarının Yunanistan’ın önünü açıcı uygulamaları, bugüne kadar Yunanistan iktidarının elini güçlendirmekteydi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ