IŞİD’in kaçırdığı Ezidi kadınlar Fransız şirkete dava açtı

Irak’ta IŞİD’in kaçırdığı bir grup Ezidi kadın Fransız çimento firması Lafarge’a dava açtı. Ezidi kadınlar, şirketi IŞİD’e parasal destek sağlamakla suçluyor.

01 Aralık 2018 161 0

Lafarge hakkında IŞİD’e ödeme yapmak iddiası ile başka bir soruşturma da yürütülüyordu.

IŞİD’in Irak’ta kaçırdığı ve cinsel şiddete maruz bıraktığı bir grup Ezidi kadın Fransız çimento firması Lafarge’ı dava etti.

Euronews’ın haberine göre, Ezidi kadınların avukatları Lafarge hakkında açılan soruşturmanın sivil kanadı olmak istediklerini belirtti. 2014 yılında yaklaşık 7 bin Ezidi kadın ve kız çocuğu IŞİD tarafından kaçırıldı. Musul’a götürülen kadınlar burada işkence ve tecavüze maruz kaldı.

DAHA ÖNCE DE DAVA AÇILMIŞTI

Lafarge hakkında hali hazırda Suriye’nin kuzeyindeki fabrikasını 2011-14 yılları arasında açık tutabilmek için IŞİD’e ödeme yapmak iddiası sebebiyle resmi bir soruşturma yürütülüyor. Şirkete “insanlığa karşı suça iştirak” gerekçesiyle dava açılmıştı. Şirket, daha önce yayınladığı basın bültenlerinde “hataların” yapıldığını kabul etmişti.

IŞİD 6 BİN 417 EZİDİ’Yİ KAÇIRMIŞTI

3 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD’in Şengal’e saldırısında örgüt, 6 bin 417 Ezidi’yi kaçırmıştı. Kaçırılanların 3 bin 548’inin kadın olduğu açıklanmıştı.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ