İsmail Devrim davasında dosya kapandı

Geçen yıl oğluna pantolon alamadığı için intihar eden baba İsmail Devrim’in haberini yaptığı için gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Gazeteci Ergün Demir hakkında açılan davada savcılık ‘kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına’ karar vererek, soruşturma dosyasını kapattı.

14 Mayıs 2019 41 0

Körfez Yukarı Hereke 17 Ağustos Mahallesi Ortanca Sokak’ta ikamet eden 45 yaşındaki İsmail Devrim , 20 Eylül 2018 tarihinde çocuğuna pantolon alamadığı için intihar etmişti. Olayın ardından haberi yapan gazeteci Ergün Demir, İsmail Devrim’in eşinin ‘Gizli kayıt yapma’ iddiasıyla suç duyurusuyla İzmit’te polis tarafından gözaltına alındı.

Kocaeli Astakos haber’de yer alan habere göre; Birçok vatandaş Devrim ailesine destek olmak için çaba gösterirken Kocaeli Valiliği, olayın ‘psikolojik’ nedenlerden kaynaklı olduğunu iddia ederek haberi yalanlamaya çalışmıştı. Gazeteci Demir, haberin yayınlanmasından bir gün sonra ise İsmail Devrim’in eşiyle yaptığı görüşmenin ses kaydını da yayınlamak durumunda kalmıştı.

Bu noktadan sonra ise İsmail Devrim’in eşinin ‘Gizli kayıt yapma’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu Ergün Demir, İzmit’te polis tarafından gözaltına alındı. Körfez Cumhuriyet Savcılığına ifade veren Demir, adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilmiş, mahkeme ise Gazeteci Demir’i adli kontrole gerek duymaksızın serbest bırakmıştı.

DOSYA KAPANDI

Yürütülen soruştuma sonucunda kamu davası açmaya yeterli şüphe bulunduğu ama Ceza Mahkemesi Kanunu’nun 235. maddesi gereğince uzlaşmaya tabi suçlardan olduğu anlaşılınca konu uzlaştırıcıya gönderildi. Her iki tarafın da herhangi bir edim talebinde bulunmaması ve uzlaşılması nedeniyle Körfez Cumhuriyet Savcılığı ‘kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına’ karar verdi. Böylece soruşturma dosyası kapadı.

FAZLA KONUŞMAYA GEREK YOK

Son gelişme üzerine kısa bir açıklama yapan Demir, “O gün de söyledim, şimdi de söylüyorum; bu bir köşe yazısı değildi. Belgesi olan her yönüyle eksiksiz bir haberdi. Ben gazeteciyim, benim için öncelikli olan haberin doğru ve belgeli olması. İkinci şey ise vicdanımın rahat olması. Her ikisi de mevcut. Çok şey söylenebilir ama böyle trajik bir haberin üzerine fazlaca konuşmayı etik bulmuyorum. Devrim ailesinin acısını tekrar paylaşıyorum” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ