İsmail Saymaz: “Mart ayında AKP kongresinde kırılma yaşanabilir!”

Gazeteci İsmail Saymaz, Gazeteci Semra Topçu’nun Youtube kanalında Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül arasındaki gerilimi değerlendirdi.

23 Ocak 2021 0

Sözcü Gazetesi yazarı İsmail Saymaz, AKP’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül arasında süren polemiği değerlendirdi.

Saymaz, iki bakan arasındaki kavganın liderlik kavgası olduğunu iddia ederken, AKP’de üç ağırlık merkezi olduğunu belirtti. Saymaz, Abdülhamit Gül’ün “AKP içindeki reform yanlıları”nı temsil ettiğini, Soylu’nun ise “güvenlikçi politikları” temsil ettiğini ifade etti. Saymaz’ın değerlendirmesinde şu görüşler yer aldı:

“AKP içinde iki ekip kavgası yaşanıyor, Berat Albayrak’ın istifa ettiği gün itibariyle üç ağırlık merkezi vardı, Albayrak bir adım öndeydi, istifası sonrası iki ağırlık merkezi kaldı. Abdülhamit Gül Millî Görüş geleneğini temsil ediyor ve AKP içinde reform isteyenlerle birlikte, Soylu’nun temsil ettiği güvenlikçi politikaları terk etmek istiyorlar.

Süleyman Soylu ise pop milliyetçiliği temsil ediyor. Bölünme-güvenlik kaygısı ve riskler üzerinde yürüyen milliyetçiliği temsil ediyor. Muhafazakâr ama İslamcı değil. Erdoğan dışında Ciddi bir seçmen ve taraftar kitlesi var.”

Mart ayında yapılacak AKP kongresini işaret eden Saymaz hem Soylu’nun hem de Türk-İslam sentezi diye tarif edilebilecek Cumhur İttifakının kırılma noktasına ilerlediğini belirtti ve Erdoğan’ın tercih yapmak zorunda kalabileceğini söyledi:

“Milliyetçi muhafazakâr blok çatırdıyor, bu çatırdama ülkede iktidarın ekonomik kaynağının kalmamış olması, dış dünyada yalnızlaşması, muhalefet karşısında da çaresiz kalması nedeniyle yaşanıyor. Tercih zamanı yaklaşıyor, iktidar iki tercih arasında…Türkiye’nin ekonomik çaresizliği Erdoğan’ın tercihinin Gül’den yana olmasına neden olabilir.”

AKP’nin başkanı tarafından bir süredir AB’ye ve ABD’ye yakınlaşma, bu doğrultuda değişiklikler yapma sinyalleri verilmekteydi.

İşte o söyleşi:

BENZER KONULAR
YORUM YAZ