İstanbul’da müzeler Bayramda ziyarete açık olacak

İstanbul’un önemli müzeleri, bayram haftasında da konuklarını ağırlamaya devam edecek.

17 Ağustos 2018 1

İstanbul’un önemli müzeleri, Kurban Bayramı’nda ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek. Topkapı Sarayı Müzesi, Dolmabahçe Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Kariye Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ile İstanbul İslam ve Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi bayramda yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacak.

TOPKAPI SARAYI

İstanbul’da yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği tarihi mekanların başında yer alan Topkapı Sarayı Müzesi, bayramın ilk günü 13.00-19.00 saatleri arasında açık kalacak. Müze, arife günü ile bayramın 2,3 ve 4. günü ise 09.00-18.45 arasında gezilebilecek. Sarayın avlusunda yer alan ve VI. yüzyılda inşa edilen Aya İrini Anıt Müzesi de bayramın birinci günü 13.00-16.45, diğer günler 09.00-16.45 arasında görülebilecek.

AYASOFYA

En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Ayasofya Müzesi, bayramın ilk günü saat 13.00’ten itibaren açılacak. Bayramın 2, 3 ve 4. günü ise ziyaretçilerini bekleyecek. Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Sultanahmet Camisi Külliyesi’nde Arasta Pazarı içerisinde yer alıyor. Müze, bayramın ilk günü saat 13.00’ten itibaren görülebilecek.

TÜRK VE İSLAM ESERLERİ 

Paleolitik, neolitik, kalkolitik, erken, orta ve geç bronz dönemi, Helen, Roma ve Bizans dönemine ait nadide eserleri barındıran İstanbul Arkeoloji Müzeleri, arife günü kapalı. Bayramın ilk günü 13.00’te açılacak müze, diğer günler 09.00-18.00 saatleri arasında görülebilecek. Mimar Sinan’ın en önemli yapılarından biri olan Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, bayramın ilk günü saat 13.00’ten itibaren ziyarete açılacak. Müze diğer günlerde 09.00-19.00 arasında görülebilecek.

KARİYE

Mozaik ve fresko süsleme tekniklerinin eşsiz örneklerinin yer aldığı Kariye Müzesi, bayramın ilk günü 13.00’te açılacak. Müze, arife günü ile bayramın diğer günlerinde ise 09.00-19.00 saatlerinde sanatseverleri ağırlayacak. Hz. İsa’nın yaşamını, mucizelerini, Meryem’in yaşamını anlatan, mozaik sanatının şaheserlerinden sayılabilecek, birbirlerini takip eden muhteşem sahnelerle bezenen müzede, eski Ahit’ten alınmış mahşer günü, diriliş, son yargı gibi sahnelerin fresko olarak işlendiği Pareklesion bölümü dikkati çekiyor.

İBB’YE BAĞLI MÜZELER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından işletilen, Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Miniatürk, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi, bayramda açık olacak. Yerebatan Sarnıcı, bayramın birinci günü 13.00-18.30 saatlerinde, diğer günler ise 09.00-18.30 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

DOLMABAHÇE SARAYI

Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılarak, 1856’da kullanıma açılan Dolmabahçe Sarayı ise, bayramın ilk günü kapalı olacak. Müze diğer günler 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. (AA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Metin Durmaz

Giriş beleş mi?