İstiklal Caddesi’nde katliam: İTÜ’lü gencin ölümü susuşa uğratılıyor

İstiklal Caddesi’ndeki tramvay durağında bekleyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Mühendisliği Öğrencisi Halit Ayar yanına gelerek para isteyen kişilerce göğsünden bıçaklanarak katledildi.

09 Eylül 2019 118 0

Kanada’ya eğitim için gidecek arkadaşı Tolga Ozan’ı yolcu etmek için dün sabaha karşı arkadaşlarıyla İstiklal Caddesi’ndeki tramvay durağında bekleyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Mühendisliği Öğrencisi Halit Ayar yanına gelerek para isteyen kişilerce göğsünden bıçaklanarak katledildi.

Halit Ayar için pazar günü Emirgan Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Halit Ayar’ın babası Mehmet Ayar, annesi Hanife Ayar, kardeşleri Kerem Ayar, Melike Ayar ve yakınlarının yanı sıra Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç , İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki hocaları ve arkadaşları katıldı. Yaşanan saldırı sırasında yaralanan Halit Ayar’ın arkadaşı Sinan Nalçacı da tekerlekli sandalye ile cenaze namazına katıldı.

İstiklal Caddesi’nde böyle bir cinayetin işlenmesi, soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Toplumsal olaylara müdahale için yüzlerce sivil ve resmi kolluk güçlerini burada bulunurken, bir gencin katledilmesi ile sonuçlanan olay engellenemedi. Katliam sonrasında iki gün boyunca katil zanlıları bulunamazken, iki gün sonrasında şüpheli iki kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Şüpheliler, katliamı işlediğini kabul ederken, şüphelilerden birinin 40 ayrı suçtan dolayı hüküm giyen ve cezaevinde haftasonu izni alan bir mahkum olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’nin en işlek caddesinde gerçekleşen katliamın gündeme gelmemesi ve sessizlikle geçiştirilmesi de başka bir soru işaretine yol açmakta.

Halit Ayar’ın yüzme takımından arkadaşı İrem Damar, “Kime sorsanız sadece tek söyleyecekleri şey sadece çok mükemmel bir insan olduğu. Asıl sorulması gereken nasıl bir insan olduğundan çok nasıl öldürüldüğü… İki kişinin gözaltına alındığı bir şey fark etmez. Arkadaşımız geri gelmeyecek. Son mu olacak, bir daha olmayacak mı ? Ben o gece tek başıma sokakta yürüyemem. 3 erkek arkadaşım, onlar da yürüyemiyorsa biz nasıl dışarı çıkacağız?” diyerek, son cümlesinde o soruyu sormakta. Taksim’de insanlarımız nasıl güvenle dolaşabilecek?

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ