İsveç polisinin suç dosyası kabarık

Sosyal medyada İsveçli polisler, dans eden “şirin” görüntülerle gündeme geldi. Peki, göründüğü kadar “demokrat” mı İsveç polisi?

30 Haziran 2021 0

Sosyal medyada İsveçli polisler, dans eden “şirin” görüntülerle gündeme geldi. Peki, göründüğü kadar “demokrat” mı İsveç polisi?

İsveç polisinin görüntüleri ile Türkiye’deki polislerin uyguladığı şiddet görüntüleri yan yana konularak, iki ülke arasındaki fark bu görüntülerle ortaya konuldu. Bununla birlikte, İsveç polisleri pek “uslu” değil.

İsveç’te yayın yapan “Proletarian” sitesi, İsveç’teki polislerin suç dosyalarını gündem etti. [1]

Araştırmada, İsveç’teki Polis Personeli Sorumluluğu Komitesi (PAN) tarafından çok sayıda suçlu polisin, suçları sabit olmasına rağmen görevlerine devam ettiği belirtilmekte. Polislerin kadın ticaretinden, çocuklara şiddet uygulamaya, tecavüzden uyuşturucu satıcılığına kadar çok sayıda suça karıştığı, buna rağmen polislerin cezalandırılmadığı araştırmada belirtilmekte.

“Demokrasi beşiği” İsveç’te 6 bin 849 polisin suça karıştığı tespit edilirken, bunların bin 849’u soruşturmaya tutuldu. 388 dava açılırken, 62 polis hüküm giydi. Fakat bunların sadece 6 tanesi mesleklerinden oldu.

Araştırmada, PAN tarafından mesleğinden edilenler arasında, çalışma arkadaşları tarafından hazırlanan bir tertiple kahve paketi çaldığı iddia edilen bir kadın polis de bulunmakta. Kadının kahve paketini çalmadığına dair kanıtlar olmasına rağmen, PAN tarafından kadın polisin derhal görevine son verildiği duyuruldu. Ancak eski eşini tehdit eden, çocuklara şiddet uygulayan, fuhuşa destek verdiği tespit edilen polisler hala görevlerinde.

İsveç’teki bu durum tesadüf değil. İsveç’te yıllardır halkı “refah uygulamaları” ile oyalayan sosyal demokrat İsveç iktidarı, Yeşiller ile kurduğu azınlık koalisyonuna güvenoyu alamadı ve İsveç Başbakanı dün (29 Haziran 2021) istifa etti. Şovenist “Demokrat” Parti ve Muhafazakar Parti ise gün geçtikçe popülerliğini arttırmaya devam etmekte. İsveç’teki bu süreç, burjuvazinin “güvenlik” politikalarına da yansımakta ve İsveç burjuvazisinin çıkarları için, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, suç işleyen polis memurları kollanmaya devam edilmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ