İtalya’da yemek ulaştırma hizmeti veren 4 şirkete 733 milyon Avroluk ceza

İtalyan yargısı, internet üzerinden yemek ulaştırma hizmeti veren 4 şirkete, kuryeleri iş cinayetlerine karşı korumadıkları gerekçesiyle 773 milyon Avroluk para cezasına çarptırdı.

26 Şubat 2021 0

Milano Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, çevrim içi yemek siparişi olanağı ve yemek ulaştırma hizmeti  JustEat, Uber EatsGlovoDeliveroo şirketlerinin, yemek ulaştırma hizmeti gerçekleştiren kuryelerin iş cinayetlerine karşı korunmadığını belirledi.

Tespit sonucunda 4 şirkete toplamda 733 milyon Avroluk para cezası verilirken, şirketlerin 90 gün içinde 60 içinde 60 bin kuryeyi geçici sözleşme ile işe alması ve iş güvencesi gereklerini yerine getirme zorunluluğu getirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milano Cumhuriyet Başsavcısı Francesco Greco, “Kuryeler köle değil. Artık onların yasal korumaya ihtiyacı olan vatandaşlar olduklarını söyleme zamanı geldi” dedi. Söz konusu soruşturmanın, şirketlerin 2017-2020 dönemindeki faaliyetlerini kapsadığı belirtildi.

Pandemi ile birlikte kuryelerin çalışma şartları Türkiye için de önemli bir konu haline geldi. Son günlerde yaşanan iş cinayetlerine karşı örgütlenme kararı alan Yemeksepeti işçilerinin bu girişimi, işveren tarafından sekteye uğratıldı. İşçilerin iş kolları değiştirilerek, işçi sınıfı sendikacılığı yapan Nakliyat-İş’te örgütlenmesinin önü kesildi.

Yemek Sepeti Genel Müdürü Nevzat Aydın, sosyal medya üzerinden işçilerin kötü koşullarda çalışmasına yönelik haber yapan sitelere bu şekilde ithamlarda bulundu ve çalışanların kölelik şartlarına yakın çalıştığını kabul etmedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ