İTO’dan girişimcilere çağrı: Salgını fırsata çevirin!

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, milyonlarca insanın yaşamını yitirdiği, açlık ve yoksulluğun giderek daha can yakıcı hale geldiği salgın sürecini ‘fırsat’ olarak değerlendirerek girişimcilere “ticarette yerinizi alın” çağrısında bulundu.

15 Ocak 2021 0

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “2021 yılında, salgının getirdiği ve ihracatımızı artıracak çok önemli bir fırsat ‘sınır aşan şirketten tüketiciye (B2C) elektronik ticaret’ olacak. Girişimcilerimize sesleniyorum, bu kar topu gibi büyüyecek ticarette yerimizi vaktinde almalıyız.” dedi.

 Avdagiç, 2021 ile birlikte sadece yeni bir yıla girilmediğini, muhtemelen gelecekte “yeni bir dönem” olarak adlandırılacak yeni bir 10 yıla girildiğini söyledi.

“BURADA MÜTHİŞ BİR PASTA VAR”

2021’de “sınır aşan B2C e-ticaret” denilen şirketten tüketiciye yapılan e-ticaret satışlarında, çok hızlı bir yükseliş beklendiğine işaret eden Avdagiç, şunları kaydetti:

“Salgın döneminde tartışmasız tek gerçek şudur ki, ‘yeni normal artık ‘online’. Büyük bir fırsat olarak global sınır ötesi B2C e-ticaret, yani e-ihracat pazarının büyüklüğü 2019’da 790 milyar doları geçmişti. Bu rakam, pandemide henüz açıklanmamakla birlikte daha da arttı. 2026 yılında sınır aşan B2C e-ticaret pazarının 4 trilyon 820 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yani burada müthiş bir pasta var. E-ticaretteki artış çok net gözüküyor ki aritmetik değil, trigonometrik. Yani katlanmanın da ötesinde kar topu gibi büyüyecek.”

“SALGIN ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ