İzmir Barosu’nun yürüyüşüne polis engellemesi

AKP-MHP iktidarının çoklu baro oyununa karşı yürüyüş düzenleme kararı alan İzmir Barosu, polis engeli ile karşılaştı.

29 Haziran 2020 0

İzmir Barosu, AKP-MHP iktidarının çoklu baro oyununa karşı yürüyüşte bulunma çağrısı gerçekleştirdi. Kararın alınmasının ardından baro önünde kolluk kuvvetlerinin engellemesi ile karşılaşan avukatlar, bu engellemeye karşı “Savunma Yürüyor” sloganı attı. İzmir Barosu’na kayıtlı avukatlara, yürüyüşe izin verilmeyeceği belirtildi. Keyfi engelleme, avukatların tepkisi ile karşılaştı.

HKP Genel Sekreter Yardımcısı, İzmir İl Başkanı Halkçı Hukukçular grubu adına Tacettin Çolak, engelleme ile ilgili şu ifadeleri kullandı; “İzmir Barosu önünde polis engeli ile karşılaştık. Polis, her zaman yaptığı gibi 2911 sayılı yasayı kendi yasakçı zihniyetine göre yorumlayıp, avukatlara bile burada hukuk öğretmeye çalışıyorlar, “kanunsuzluk yapmayın” diyorlar. Aslında kanunsuzluğun dikalasını kendileri yapıyor. Barışçıl gösteri, barışçıl yürüyüş herkesin anayasal hakkıdır. Avukatlar, birden fazla baro eliyle hukukun dışına atılmak isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz. Yine AKP iktidarı, toplumun tüm kesimlerini kendi hegemonyası altına aldığı gibi, avukatları da almak istiyor. Her ne kadar TBB Başkanı Feyzioğlu’nu kendine biat ettirmişse de, bizler AKP iktidarına karşı mücadeleye devam edeceğiz.”

ÇHD İzmir ise yaptığı açıklamada, baro yürüyüşünün polislerce keyfi olarak engellendiğini ifade etti ve tüm avukatları baro önüne çağırdı.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ