Kamu çalışanlarına Whatsapp ve Telegram yasağı geliyor

29 Temmuz 2020 0

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin hazırladığı güvenlik rehberinde yerli sistemlere geçiş önceliği istendi.

Geçtiğimiz günlerde  “Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı. Bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı ya da çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde internet kullanımının önlenmesi amacıyla TBMM bünyesinde Dijital Mecralar Komisyonu kurulacak.

Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin hazırladığı güvenlik rehberinde yerli sistemlere geçiş önceliği istendi. Kamu personeli özel hayatında söz konusu yabancı uygulamaları kullanabilecek, ancak kurumsal işlemlerde kullanmayacak.

Bilmesi gerekenler prensibi

Kamuda ‘bilmesi gerekenler prensibi’ ile evraklara ulaşımın hedeflendiği rehberle tüm kamu kurumlarında siber saldırıların engellenmesi, bilgi sızdırılmasının kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

12 maddelik rehbere göre, kamu kurumunun tüm bilgi ve iletişim envanteri ve varlıkları çıkarılacak.

Anketle çalışanın kritik bilgi seviyesi ölçülecek

Her bir çalışan hazırlanan özel anketi dolduracak ve ne kadar kritik bilgiye sahip olduğu ile kimlerin erişim imkanı olduğu tespit edilecek.

Buradaki puanlamalara göre, kurumların güvenlik altyapıları da derecelendirilecek.

Kurumlar derecelere göre altyapı çalışması yapacak ve tüm bilgi işlem altyapıları saldırılara hazır ve korunaklı olacak.

Bu çalışma ile kurumdaki tüm ‘bilmesi gerekenler prensibi’, ‘zayıf noktalar’, ‘asgari yetkiler’, ‘yetkin personel’ başlıklarında tespitler yapılacak.

Çalışma ile tüm kamu kurumlarının siber saldırılar, bilgi sızdırılması ile evrakların kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ