“Kanal İstanbul erkekleri kimyasal olarak hadım edecek”

Kanal İstanbul Çalıştayı’nda konuşan, Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul etkileriyle Marmara denizinde biriken Sülfür Dioksit’in çürük yumurta kokusu ortaya çıkaracağını söyledi.

10 Ocak 2020 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), son günlerin en önemli gündem konularından olan “Kanal İstanbul” projesinin tartışıldığı bir çalıştay düzenledi.

Saydam, bilimsel verilere göre hidrojen sülfürün erkek üreme sistemini kalıtımsal bir şekilde %25-30 oranında olumsuz olarak etkilediğini belirtti. CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker de bu konuya dikkat çekerek, “Kanal İstanbul sadece Marmara Denizi’ni öldürmeyecek İstanbul’un erkeklerini de kimyasal olarak hadım edecek” dedi.

İBB’nin düzenlediği “Kanal İstanbul Çalıştayı”nda konuşan Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul’un getirisiyle Marmara Denizi’ne 2 kilometrekarelik ilave akıntı birikeceğini belirtti. “Marmara hali hazırda 2.2 kilometrekare İstanbul yükü ile ‘öldüm, öleceğim’ diyor. Bir de Ergene Nehri yükünü buraya akıtacaklar. Marmara Denizi bu ilave 2 kilometrekare yükü kaldıramaz” dedi.

Saydam, bu etkinin sonuçlarıyla deniz tabanında organik maddenin yine oksijen kullanarak parçalanmaya devam edeceğini ama bu sefer oksijeni sülfattan alacağını ve geriye de Hidrojen sülfür (H²S) kalacağını, çürük yumurta kokusunun ortaya çıkacağını söyledi. Saydam, “Bu bir kere oluşur ise bir daha geri dönmez. İzmit Körfezi derin çukurunda olduğu. Karışımın olduğu her yerde bu su yüzeye çıkar ve milyonda bir bile olsa bu kokuyu hissederiz. Boğaz boyunca, Bebek Hisarlar ve Kuleli önlerinde Ahırkapı açıklarında ve jet akımının o gün oluğu bölge ve civarında, Lodos esince İstanbul’da, Poyraz esinde güney Marmara’da çürük yumurta kokusu alır” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ