Kanunsuzlar ülkesinde bugün: Önlemler “fırsata” dönüştü

Pandemi dolayısıyla zorunlu tutulan maske kullanımı, 2020 yılında “bulunmaz bir nimete” dönüştü. Bütçede hedeflenen 4 milyar TL hedefi aşıldı.

18 Ocak 2021 0

Pandemi sebebi ile alınan tedbirlerden olan “zorunlu maske takma” uygulaması, vatandaşın sağlığına değil hazineye yaradı. 2020 yılı merkezi yönetim bütçe sonuçlarına göre yurttaşlara kesilen para cezaları zirve yaptı.

2020 yılı için hazırlanan bütçe hedefi 11.8 milyar TL iken, bu hedef 4 milyar TL aşıldı.

Tedbirlerin aksi biçimde çok sık biçimde para cezası kesildiğine dair vatandaşın şikayetleri mevcut. Konu ile ilgili olarak çok sayıda ceza işlemine itiraz var. Bununla birlikte, tedbirleri belirleyen kanunun yetersizliği de tartışmaların parçası olmakta.

Cezai işlemden kaynaklı gelirlere baktığımızda, devletin bütçesinin buradan beslendiğini söylemek mümkün. Merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki para cezalarının 10 yıldaki değişimine bakıldığında, 2011-2020 yılında kesilen ceza tutarı toplam 93.3 milyar TL olmakta. Bu cezaların bütçe gelirleri içindeki payı 2019 yılında 1.64 oranında iken, bu oran 2020 yılında 1.53’e düştü. Görünen tabloya göre, vergi cezaları ve adli suçlardan kaynaklı cezaların geliri azalırken, bunların yerini maske takmamak gibi idari para cezaları aldı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ