Katar’ın Suriye düşmanlığı sürüyor

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Es-Sani, Suriye rejimiyle ilişkilerin normalleşmesini teşvik edici bir işaretin olmadığını belirtti ve ülkesinin Şam Büyükelçiliğini yeniden açma gereği duymadığını açıkladı.

14 Ocak 2019 0

Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye rejimiyle ilişkilerin normalleşmesi konusunda umut verici bir işaretin olmadığını söyledi.

Al Sani, bir gazetecinin, “Katar, Şam Büyükelçiliğini yeniden açacak mı?” şeklindeki sorusunu, “Suriye rejimiyle ilişkilerin normalleşmesini teşvik edici bir işaret yok.” diye cevapladı.

Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesine hala karşı olduklarını ve Şam Büyükelçiliğini yeniden açma gereği duymadıklarını kaydeden Al Sani, Suriye’nin Arap Birliği’ne katılımının askıya alınmasına neden olan durumun hala ortadan kalkmadığını ifade etti.

Suriye’nin Arap Birliği üyeliği 2011 yılında askıya alınmıştı. Suriye’nin 2011’den beri devam eden iç savaşta zafere yaklaşması Arap ülkelerini de harekete geçirmiş ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ardından Bahreyn de 7 yıl sonra geçen ay sonu Suriye’nin başkenti Şam’da yeniden büyükelçilik açmıştı. Suriye yönetimiyle ilişkileri normalleştirme yoluna giden Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Umman, dün Suriye’ye seferleri tekrar başlatma kararı almıştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ