KFC üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile nugget üretecek

03 Ağustos 2020 0

Üretilen etlerde tavuk hücreleri kullanacağı için yeni ürünün vejetaryen bir seçenek olmayacağını belirten KFC, küresel et endüstrisine bir çözüm getirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

KFC Rusya resmi açıklamasında, laboratuvada hazırlanmış et ürünlerinin geleceğin konsepti olduğunu belirtiyor. Fast food şirketi, üç boyutlu baskı denemeleri sonucunda üretilecek tavuk ürünlerinin, global sorunların çözümüne katkıda bulunacağını umuyor. KFC ve 3D Bioprinting Solutions, geliştirilmekte olan ürünün test aşamalarından sonra, 2020 sonuna doğru piyasaya sürülmesini hedefliyor. Ürün ilk olarak Rusya pazarında sunulacak, globale sunumu ise daha sonra gerçekleşecek.

Hücre temelli üretimin hiçbir hayvana zarar vermeyeceğini de söyleyen KFC Rusya’nın Genel Müdürü Raisa Polyakova, son trend ve inovasyonları yakından gözlemlediklerini söyleyerek “Restoran ağımıza en gelişmiş teknolojileri entegre etmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Üç boyutlu bio-yazılım ile tavuk ürünleri üretmenin farklı küresel sorunlara cevap bulabileceğini belirten Polyakova, hedeflerinin önce Rusya daha sonra tüm dünya olduğunu ifade etti.

3D Bioprinting Solutions kurucularından Yusef Khesuani ise üç boyutlu yazılım teknolojilerinin tıp dünyasında organ yapımı gibi alanlarda geniş kullanıma sahip olduğunu ancak son dönemde gıda üretiminde de kullanıldığını söyledi. Khesuani, kullandıkları teknoloji ile herkesin tüm et ürünlerine ulaşmasının kolaylaşacağını aktardı.

Amerikan Çevre Bilimi ve Teknoloji Dergisi’nde yayımlanan bir makaleye göre üç boyut teknolojisiyle gerçekleşecek tavuk eti üretimi, mevcut yöntemlere kıyasla enerji tüketiminin yüzde 50’den fazla azaltıyor, sera gazı emisyonunu 25 kat düşürüyor ve arazi ihtiyacı 100 kat daha az oluyor.

Şu anda çok yaygın olmasa bile laboratuvarda yapay et üretimi yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Memphis Meats, son yatırım turunda 161 milyon dolar yatırım aldı. Aynı şekilde Impossible Foods ve Beyond Meat gibi birçok girişim bu alanda ciddi yatırımlar almaya devam ediyor. Yerli bir girişim olan Naturansa da tüketici öncesi gıda atıklarının ayrıştırılması yoluyla yetiştirilen, yenilebilir böceklerden yüksek kalitede protein üretiyor.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ