Kim Jong Un: Kararlılığımız mutlaktır ve geleceğimiz umut vericidir

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı ve Kore İşçi Partisi’nin (KİP) lideri Kim Jong Un, partinin 8. Kongresi’nde yaptığı kapanış konuşmasında, “Sayısız sınav ve zorluk hala karşımızda ve bizi bekliyor; ancak kararlılığımız mutlaktır ve geleceğimiz umut vericidir” ifadelerini kullandı.

16 Ocak 2021 0

Kore İşçi Partisi 8. Kongresi geçtiğimiz hafta sona erdi. Kongreye bir rapor sunan Başkan Kim Jong Un, kongrenin sonunda bir de kapanış konuşması yaptı.

“Şimdiye kadar Kongre dahil olmak üzere Parti çapında birçok önemli siyasi toplantı yapıldı ve katılımcılar, Parti Merkez Komitesinin politika ve fikirlerini aldıklarında her seferinde büyük bir coşku gösterdiler” diyen Kim Jong Un, sözlerini, “ancak ilk kez Sekizinci Parti Kongresinde bu şekilde, katılım için tüm katılımcıların bu kadar hevesle ilgi gösterdiğini ve konuların tartışılmasına yoğunlaştığını görüyorum. Her delege, devrimci çalışmamızın başarısı ve başarısızlığı ve kendilerinin ve çocuklarının kaderiyle birleştirerek, beyinlerini yoğun bir şekilde çalıştırarak ve sorunlar üzerinde endişeli hissederek tartışılan tüm konuları olumlu ve ciddi bir çalışma yaptı ve kongrenin yoğun çalışmasına coşkuyla katıldı” diye sürdürdü.

“HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA ÖZGÜVEN VE GURUR DUYUYORUZ”

Kongrenin, partinin gelişmesi ve ilerlemesi için büyük önem taşıdığını belirten Kim Jong Un, şöyle konuştu:

“Partimizi güçlendirme ve geliştirme sürecinde bir başka büyük süreçten geçtikten sonra, artık mücadelemizde her zamankinden daha fazla özgüven ve gurur duyuyoruz ve kendimize yüklediğimiz sorumluluğun önemini bir kez daha derinden hissediyoruz.

Bir Parti kongresinin kararları, Partimizin bize özgü sosyalizmin kuruluşunda yeni bir zafere ulaşma stratejisi ve taktikleridir; Kore İşçi Partisinin devrim ve halk için verdiği bir taahhüttür ve aynı zamanda büyük halkımızın Parti Merkez Komitesine verdiği yüce bir emirdir.

Parti üyelerimiz ve bu kongredeki delegelerimiz, Parti kongre kararlarını böylesi asil bir yaklaşımla ele almalı; alınan kararları ciddiyetle ve onurla kabul etmelidir.

Sosyalist davanın geleceği, ulusal ekonomik kalkınma için beş yıllık plan da dahil olmak üzere, bu Parti kongresinin belirlediği görevlerin nasıl yerine getirileceğine bağlıdır.

“DAHA İSTİKRARLI YAŞAM KOŞULLARI…”

Devrimimizde bir başka yükseliş yakalamak, halkımıza mümkün olan en kısa sürede daha iyi ve daha istikrarlı yaşam koşulları ve çevre sağlamak için Parti kongresinin belirlediği bu çok önemli görevleri koşulsuz olarak baştan sona yerine getirmeliyiz.

Parti kongresinin belirlediği mücadelenin hedef ve görevlerini eksiksiz bir şekilde kabul etmek için tüm Partiyi kapsayan çalışmayı, Parti kongresinin kararlarını uygulamak için düzenlemeli ve sosyalist kuruluşu yeni bir aşamaya taşımak için kararlı bir mücadele vermeliyiz.

Bu nedenle her düzeyden Parti örgütleri; halkı Parti kongresinin belge ve kararlarıyla sağlam bir şekilde silahlandırmak için yoğun çalışmalar düzenlemeli, etkili tartışmalar yürütmeli, bunları uygulamak için örgütsel ve siyasi çalışmalar yapmalı, ayrıntılı taktikler geliştirmeli ve Parti kongresinin kararlarını uygulamak için sıkı bir mücadele vermeli.

“TÜM ÜLKENİN KATILMASI SAĞLANMALI”

Tempoyu belirleyen rolleriyle diğerlerini yeni mucizevi başarılara götürmek için önce Parti üyelerini harekete geçirmeli ve Parti kongresinin kararlarını uygulama çabalarına tüm birimlerin ve tüm ülkenin katılmasını sağlamalıdırlar.

Yeni revize edilen Parti Kurallarına ilişkin Parti çapında bir çalışmanın örgütlenmesi gerekmektedir ve Parti örgütleri ile üyeleri; Parti Kurallarında öngörülen normlara Parti çalışmasının her sürecinde ve yaşamlarında tam olarak uyulacak bir ortam oluşturmalıdır.

Sayın delegeler,

Sayısız sınav ve zorluk hala karşımızda ve bizi bekliyor; ancak kararlılığımız mutlaktır ve geleceğimiz umut vericidir.

“ÖNCE HALK İLKESİNE SADIK KALACAĞIZ”

Geçmişte olduğu gibi, gelecekte de Partimiz, önce halk ilkesine sonsuz bir şekilde sadık kalacak ve sosyalist kuruluşta yeni bir zafere ulaşmaya devam etmek için elinden geleni yapacaktır.

Büyük Kimilsungizmi-Kimjongilizmi her daim muzaffer bayrağı olarak havada tutan KİP, devrime ve kuruluşa doğru bir şekilde önderlik ederken ve Parti ve kitlelerin tek yürek birliğinin yenilmez gücü varken, devrimimiz her türlü zorluğun üstesinden gelerek istikrarlı bir ilerleme kaydedecektir.

“SOSYALİST DAVANIN ZAFERİNE DOĞRU DİNAMİK BİR ŞEKİLDE İLERLEYELİM”

Sosyalist davanın zaferine; Juche’nin devrimci davasına güçlü bir güven duyarak ve Parti Merkez Komitesi etrafında kaya gibi sağlam bir şekilde toplanarak, devrimin taze zaferine doğru dinamik bir şekilde ilerleyelim.

Tüm Parti üyelerinin, diğer tüm insanların ve askeri personelinin yüksek mücadele verimi, birlik gücü, olağanüstü vatansever coşkusu ve yılmaz azmi sayesinde; bu kongrenin ortaya koyduğu mücadele stratejisi ve politikalarının başarılı bir şekilde yürütüleceğine ve kendi tarzımızda sosyalizmin kuruluşunda çığır açan bir ilerleme sağlanacağına yönelik inancımın tam olduğunu belirterek; Kore İşçi Partisi Sekizinci Kongresinin sona erdiğini ilan ederim.”

Çeviri: Reşat Onur Kurt – Duygu Becerik – Öznur Çetin (AsiaNewsTR)

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ