Kısıtlamaların kalkacağı iller belli oldu

Türkiye’de iller, taşıdığı riske göre kırmızı, turuncu, sarı ve mavi liste olmak üzere dört gruba ayrılacak ve pazartesi gününden itibaren “hangi iller normalleşecek, hangi illerde yasaklar kalkacak” sorusu cevabını bulacak. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun belirlediği adımlara göre, kırmızı ve turuncuda yer alan illerde kısıtlamaya devam edilecek.

27 Şubat 2021 0

Türkiye’de etkileri süren Koronavirüs pandemisi ile ilgili olarak yeni bir sürece giriliyor. Yeni uygulamaya göre, illeri günlük ve haftalık vaka sayılarına göre, kırmızıturuncusarı ve mavi olmak üzere 4 gruba ayıran Sağlık Bakanlığı‘nın, hazırladığı listeyi hastanelere gönderecek.

81 ilin nüfus sayısı, haftalık ve günlük vaka ortalamalarına göre hazırlanan listelerde, kırmızı ve turuncuda yer alan illerde kısıtlamaya devam edilecek.

Sarı listedeki illere kısmi kısıtlama uygulanırken, mavi listedeki illerde ise normalleşme adımları atılacak. Her hafta değişecek olan listelerde vaka sayısını düşürmeyi başaran iller sarı listeye girerek kısıtlı normalleşme ya da mavi listeye girip kontrollü normalleşmeye ulaşacak.

Nüfusa göre vaka oranlarının yer aldığı listede, kırmızı listede 12 il bulunuyor. Yüksek riskli ve vaka sayısının nüfusa göre yoğun olduğu bu illerin ilk üçünde ise Karadeniz illeri bulunuyor: Ordu birinci sırada, Giresun ikinci Trabzon ise üçüncü sırada ve ardından Samsun, Rize, Tokat, Osmaniye, Adıyaman, Aksaray, Karaman, Sakarya ve Konya takip ediyor.

Listenin ikinci kısmında yer alan turuncu grupta ise 39 il yer alıyor. Listenin en geniş yerini kapsayan bu grupta da kısıtlamaların devam etmesi planlanıyor.

Listede yer alan iller ise şöyle sıralanıyor: 

Burdur, Kocaeli, Balıkesir, Amasya, Ardahan, Gümüşhane, Mersin, Sinop, Antalya, Bolu, Artvin, Edirne, Tekirdağ, Yalova, Kayseri, Kırklareli, İstanbul, Kütahya, Niğde, Zonguldak, Erzurum, Nevşehir, Muğla, Düzce, Kilis, Kırıkkale, Bilecik, Hatay, Malatya, Elazığ, Çanakkale, Adana, İzmir, Çorum, Bursa, Sivas, Aydın, Yozgat, Manisa.

Kısmi kısıtlama uygulanacak iller:

Listenin üçüncü grubunda bulunan sarı listede 25 il var. Bu illerde kısmi kısıtlama uygulanacak.

Bu illerin listesi ise şöyle: 

Eskişehir, Ankara, Kahramanmaraş, Gaziantep, Erzincan, Afyon, Denizli, Bartın, Kırşehir, Tunceli, Isparta, Çankırı, Bayburt, Kastamonu, Siirt, Şanlıurfa, Ağrı, Kars, Bingöl, Diyarbakır, Uşak, Karabük, Bitlis, Van ve Mardin.

Mavi gruptaki iller:

Mavi listeye girmeyi başaran iller ise kontrollü normalleşecek. Bu listeye girmeyi başaran ise 5 il bulunuyor.

Mavi listedeki iller: Iğdır, Batman, Muş, Şırnak ve Hakkari.

Listeye göre Türkiye’nin en büyük 5 şehrinden sadece birinde (Ankara) kısıtlamaların kademe kademe kalkması bekleniyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ