Kolombiya ayakta, mücadele sürüyor

Emperyalizmin arka bahçesi olarak gördüğü Kolombiya’da halk isyanda. Hastanelerin özelleştirilmesi, ağır vergiler, yoksulluk ve polis şiddetine karşı protestolarına devam ediyor. Barışçıl gösteri hakkını kullananlara ateş açılan gösterilerde şu ana kadar en az 24 kişinin katledildi.

07 Mayıs 2021 0

Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya’da, Başkan Ivan Duque’nin tartışmalı reform yasasını (Sürdürülebilir Dayanışma Yasası) halk baskısı ile bu hafta sonu geri çekmesinin ardından 28 Nisan’dan bu yana devam eden protesto gösterileri giderek büyümekte. Halkın protesto sebepleri arasında pandemi döneminde hastanelerin özelleştirilmesi, ağır vergiler ve polis şiddeti yer almakta.

Eylemlere İşçi Sendikaları Merkezi’nin başını çektiği Ulusal Grev Komitesi öncülük etmekte. Protestoya muhalefetin en geniş katılımı sağlanmakta. Kolombiya’daki kaynaklara göre, protestolarda şu ana kadar en az 24 kişi katledildi. 89 kişinin ise “kayıp” olduğu belirtilmekte. Demokratik Kitle Örgütleri, daha fazla yaşam kaybı olmaması için kolluk kuvvetlerine şiddeti durdurma çağrısı yaparken, protestocular ise başkan Duque’nin istifasını istemekte.

Sosyal medyada #SOSColombiaNosEstanMatando etiketinde yapılan paylaşımlarda polisin ve ordunun halka ateş açtığına dair çok sayıda görüntü paylaşıldı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi ise yaptığı açıklamada, “polisin göstericilere ateş açtığı” haberlerine ilişkin “derin bir endişe” duyduklarını belirtti.

Anti-emperyalist ülkelerden Kolombiya hükümetinin uyguladığı şiddete karşı kınama mesajları gelmekte.  Venezuela Başsavcısı Tarek William Saab,  “Duque Hükümeti, o narko-devletin suç yapısını reddeden nüfusu katlediyor” diyerek Kolombiya iktidarının eylemlerinin niteliğini ortaya koydu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ