Kongre üyelerinden Pompeo’ya “İdlib” mektubu: Suriye ve Rusya’ya yaptırım isteği

Mektupta ABD yönetiminden Rusya ve Suriye’ye yaptırım uygulanması istendi. Ayrıca, Türkiye’ye İdlib’deki Rusya ve Esed saldırılarını sona erdirme çabası için teşekkür edildi.

21 Şubat 2020 0

ABD’li Kongre üyeleri, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir mektup göndererek, İdlib’deki saldırıları dolayısıyla meşru Suriye hükümeti ile Rusya’ya yönelik yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

NTV’nin haberine göre; ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesine ait internet sitesinde, komite başkanı Eliot Engel ve komite üyesi Michael McCaul tarafından Pompeo’ya gönderilen mektuba ilişkin yazılı bir açıklama yayımlandı.

Rusya, Suriye, İran ve Hizbullah tarafından İdlib’de düzenlenen saldırılarda nisan ayından bu yana 1730 kişinin öldürüldüğü vurgulanan mektupta, Rusya ve rejime diplomatik baskı ve ekonomik yaptırım uygulanması istendi.

Mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“Rusya’nın uluslararası normlara aykırı bir şekilde defalarca hastaneleri bombaladığı ve yıllarca Suriye’deki sağlık çalışanlarına saldırdığı raporlandı. Bu sebeple sizden uluslararası forumlarda bu aşağılık eylemleri dile getirmenizi ve işlediği savaş suçları konusunda Rusya’nın sorumlu tutulmasına öncelik verilmesini istiyoruz.”

Bununla birlikte, Suriye hükümetinin katliamlara ve sivil altyapıyı tahrip etmeye devam ettiği ancak bazı şirketlerin Suriye kontrolü altındaki bölgelerde yeniden yapılanma ihalelerine girmeye çalıştığı aktarılan mektupta “Esad ve adamlarını yeniden yapılanma için verilen para ve sözleşmelerle ödüllendirmemeye dikkat edilmelidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Mektupta ayrıca Türkiye’ye İdlib’deki Rusya ve Suriye saldırılarını sona erdirme çabası için teşekkür edilirken, bölgedeki insani kriz konusunda daha fazlasının yapılması da istendi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ