Körfez savaşı mimarı “Baba” Bush öldü

SSCB’nin “büyük geri sıçraması” sırasında ABD başkanlığı yapan Bush, Ortadoğu’da ABD’nin direkt olarak müdahale ettiği ilk savaş olan 1990 Körfez savaşına öncülük etti. Günümüzde BOP olarak isimlendirilen işgal planlarının ilk adımını atan kişi oldu böylece.

01 Aralık 2018 97 0

Dünyayı kana bulayan ABD emperyalizminin 41. başkanı George H.W. Bush, 94 yaşında öldü.

SSCB’nin “büyük geri sıçraması” sırasında ABD başkanlığı yapan Bush, Ortadoğu’da ABD’nin direkt olarak müdahale ettiği ilk savaş olan 1990 Körfez savaşına öncülük etti. Günümüzde BOP olarak isimlendirilen işgal planlarının ilk adımını atan kişi oldu böylece. Kendisinden bir önceki ABD başkanı Reagan’ın politikalarında aynı çizgiyi takip eden Bush, SSCB’ye ihanetin temellerini hazırlayan Gorbaçov’u da bu noktada destekledi.

ABD’nin şu andaki başkanı Donald J. Trump bir mesaj yayınlayarak kendileri açısından Bush’un neyi ifade ettiğini ortaya koydu; “Milletimize ve dünyaya, Soğuk Savaş’ın barışçıl ve muzaffer bir sonucuna rehberlik etti. Başkan olarak, on yıllardır refahın ardındaki sahneyi kurdu.”

Kendisinin 1992’de Clinton’a seçim kaybetmesinin ardından, silah şirketlerinin sevilen ismi oğlu George W. Bush, kendisinin başlattığı Ortadoğu’daki kan denizini büyütmeye devam etti. Bugün hala Irak ve Suriye’de ABD destekli örgütlerin katliamları sürmekte.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ