Köylüler Çankırı-Ankara karayolunu trafiğe kapattı

Çankırı’da faaliyette bulunan Yakınkent OSB’ye akü geri dönüşüm tesisi kurulmasını istemeyen vatandaşlar Çankırı-Ankara karayolunu 1 saat boyunca trafiğe kapattı.

23 Eylül 2018 0

Çankırı merkezde faaliyet gösteren Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacağı öne sürülen akü geri dönüşüm tesisinin çevreye zarar vereceğini düşünen bölgede yaşayan 10 köyün sakinlerinden yaklaşık 200 kişi Çankırı-Ankara karayolunda eylem yaptı.

Ellerinde bulunan Türk bayrakları ve “Önce sağlık ve canlı”“Hurda dönüşüm fabrikası istemiyoruz” ve “Sağlık parayla satın alınamaz” yazılı pankartlarla karayolunu ulaşıma kapatan köylüler, yetkili birinin dertlerini dinlemesi için bölgeye gelmesini istedi.

Köylüler adına Adem Yılmaz, akü geri dönüşüm tesisinin 81 ilde hiçbir organize sanayi bölgesinde olmadığını, Çankırı’ya da kurulmasını istemediklerini söyledi.

Yılmaz, “Kurşun ağır metal içerdiği için toprağı, havayı, suyu ve insanı zehirlemektedir. Böyle bir tesiste çalışan işçilere ayda bir kan değişimi yapılmaktadır. Çorum, Kastamonu, ve Ankara’dan toplanıp burada depolanacak ve eritilerek kurşun geri dönüşümü elde edildikten sonra etraftaki hiçbir canlının hayatı sağlıklı olmayacaktır. Halbuki bu organize sanayiye gelecek olan katrilyonluk yatırımcılar sırada beklerken böyle bir tesisin geleceği için gelmek istemiyorlar. Şehrimizin valisi ve yöneticileri bununla meşgul olmak yerine, alt yapı, su ve doğalgaz gibi sorunlarıyla ilgilenirlerse daha iyi olur” diye konuştu. DHA

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ