Küba, aşı çalışmalarına dört koldan devam ediyor

Ülkenin kendi aşısını üretmenin, bağımsız bir ekonomik hattı geliştirmek ile eş anlamlı olduğu Kübalı yetkililer tarafından dile getirilmekte.

19 Ocak 2021 0

Emperyalist ülkelerin saldırıları ile mücadele eden Küba, koronavirüs pandemisinin sonlanması için çalışmalarını sürdürüyor. ABD’nin “terörist ülkeler” listesine dahil ettiği Küba, dünyanın dört bir yanına doktor tugayları gönderirken, 4 ayrı aşı çalışması ile hastalığa çözüm bulmaya devam ediyor.

Mambisa ve Abdala adlı iki aşı çalışmasının çalışmalarının devam ettiği ve aşıların yan etkilerinin değerlendirildiği belirtildi. Aşı çalışmaları, Havana’da bulunan Carlos J. Finlay Hastanesi ve Santiago de Cuba’nın doğusundaki Saturnino Lora Hastanesi’nde, aşı gönüllüsü olmayı kabul edenler ile birlikte devam etmekte. Ülkede Finlay Aşı Enstitüsü’nün geliştirdiği Soberana 01 ve 02 aşısı için de çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Prensa Latina‘nın haberine göre; geliştirilen aşılar ile birlikte Küba nüfusunun Covid-19’a karşı kitle bağışıklığı kazanması mümkün hale gelecek. Küba, emperyalist ülkelerin ambargoları sebebiyle aşı tedarik etmede en çok zorlanacak ülkeler arasında gelmekte. Bu sebeple ülkenin kendi aşısını üretmenin, bağımsız bir ekonomik hattı geliştirmek ile eş anlamlı olduğu Kübalı yetkililer tarafından dile getirilmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ