Küba Devrimi’nin son kurşunu: Santa Clara Zaferi…

Küba’da Fidel Castro önderliğinde başlayan gerilla savaşı 1 Ocak 1959’da kesin zaferini ilan etti. Sierra Maestra dağlarında yakılan ateş Küba’yı, Latin Amerika’yı ve sonunda tüm dünyayı sardı. 1 Ocak’a gelinene kadar her biri kahramanlık öyküsü olan birçok zafer kazanıldı, yenilgiler alındı. Zafere giden adımların en önemlilerinden biri ise bundan 62 yıl önce, 28 Aralık günü başlayan muharebenin sonucunda kazanılan Santa Clara Zaferi oldu.

28 Aralık 2020 0

Neyseo – Küba Devrimi’nin arifesinde, 1958’in Temmuz ayında La Plata’da faşist Batista ordusunu yenilgiye uğratan 26 Temmuz Hareketi (Devrimden sonra Küba Komünist Partisi), toparlanmaya çalışarak saldırılarını artıran orduya karşı büyük bir mücadele sergiledi. Fidel Castro, Raúl Castro ve Juan Almeida önderliğindeki güçler Santiago de Cuba, Granma, Guantánamo, Holguín kentlerinde savaşı ilerletirken, Che Guevara ve Camilo Cienfuegos batıya doğru ilerledi.

Bir avuç devrimci ile başlayan gerilla savaşı zafere doğru adım adım ilerlerken son darbeyi ise 28 Aralık’ta Santa Clara şehrinin ele geçirilmesiyle sonuçlanan muharebede vurdu. Tarihe Santa Clara Muharebesi olarak geçen ve Ernesto Che Guevara’nın komutasındaki gerillaların Batista ordusunu ağır bir yenilgiye uğrattığı muharebeden 12 saat sonra Batista ülkeden kaçtı. Bu, sıcak savaşın sonu, ancak emperyalizme karşı yürütülen savaşın ve günümüze kadar uzanan, tüm Dünya’ya sosyalizmin en yaşanılabilir düzen olduğunu ispatlayan devrimin başlangıcıydı.

Santa Clara, Küba’nın tam ortasında yer alan, zaferi getirecek stratejik öneme sahip bir bölgeydi ve ardı ardına kazanılan zaferlerin ardından kesin darbenin vurulması amacıyla bilinçli olarak seçilen birkaç bölgeden biriydi. Fidel, Raul, Che, Camilo, Juan Almeida gibi yetenekli devrimcilerin komutasındaki gerilla birlikleri 1958 yılının ortalarından itibaren ciddi zaferler elde ettiler. Che önderliğindeki gerilla birlikleri, Santa Clara’ya doğru ilerlerken halkın coşkulu karşılamalarıyla karşılaşıyordu. Devrimin önderlerinden Camilo Cienfuegos tarafından yönetilen birlikler Camaguey’de zafer elde etmiş, bu da Santa Clara’ya ilerleyişi kolaylaştırmıştı. Gerilla birlikleri ilerleyişleri sırasında silah ve cephanelerle birlikte terk edilmiş garnizonlarla karşılaşıyordu.

DÜĞÜM: ZIRHLI TREN

Santa Clara Muharebesi gerilla savaşındaki zekası ve iradesiyle daha önce de birçok kez kendisini kanıtlamış olan Che Guevara’nın askeri dehasını da bir kez daha ortaya koymuştur. Santa Clara Zaferi’nin gelmesindeki en önemli stratejik hamle, Batista’nın komutanlarının karargah olarak kullandığı zırhlı trenin, içindeki tüm mühimmatla birlikte ele geçirilmesi olarak bilinir.

Che komutanlığındaki gerilla birlikleri, Şehir merkezinde belirli noktalarda çatışmalar sürerken merkezi ele geçirmek yerine, sayı ve silah gücü olarak üstünlük sağlamasına rağmen art arda yenilgiler alarak moralsizleşen Batista ordusuna destek amaçlı gönderilen zırhlı treni ele geçirmeyi tercih etmiş, gerillalar tarafından el altından kurulan radyo istasyonları ve şehirlerdeki militanlar aracılığıyla bunu bütün ülkeye duyurdu. Trende bulunan birçok er savaşmaktan vazgeçti, komutanlar da teslim olmak zorunda kaldı. Yaratılan baskı sonucu ülke genelinde Batista Ordusu’nun direnci kırıldı ve bölge bölge süren çatışmalar da askerlerin savaşmayı bırakıp kaçması ya da teslim olması sonucu zaferle sonuçlandı.  Santa Clara Zaferi’nden saatler sonra ise, faşist Batista Küba’dan kaçtı ve Devrim kesin zaferini kazandı.

Santa Clara Zaferi, Küba Devrimi’ne gidene yolda kazanılan birçok askeri zaferden biri olmasına rağmen, devrimi getiren son darbe olarak büyük bir öneme sahiptir ve Küba’da özel olarak her yıl kutlanmaktadır. Bu zaferin Che Guevara önderliğinde kazanılmış olması ise hem zaferi daha anlamlı kılmış, hem de Santa Clara şehrinin Che ile birlikte anılmasına neden olmuştur. Zaferin kazanılmasında büyük önem taşıyan zırhlı trenin olduğu bölge günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzede zırhlı tren, gerillaların tren raylarını söktükleri buldozer ve daha birçok araç gereç sergilenmektedir.

İşte ‘Monumento a la Toma del Tren Blindado’dan bazı görüntüler:

 

 

 

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ