Küba İçişleri Bakanlığı 61’inci yılını kutluyor

Havana’da bulunan Devrim Meydanı’ndaki ünlü Che portresinin bulunduğu binasıyla bilinen Küba İçişleri Bakanlığı, 61’inci yılını kutluyor.

05 Haziran 2020 0

Neyseo – Kısa adı MİNİNT (Ministerio del Interior de la República de Cuba) olan Küba İçişleri Bakanlığı, 6 Haziran 1961’de kuruldu.

Başkent Havana’daki tarihi Devrim Meydanı’nda bulunan, üzerinde Küba Devrimi’nin kahramanlarından Che Guevara’nın da portresi bulunan ünlü bina da kuruluşundan bu yana Küba İçişleri Bakanlığı’na ev sahipliği yapıyor.

Küba İçişleri Bakanlığı’nın kuruluşunun 61’inci yılı ülkede bakanlığa bağlı çeşitli kurumlarda düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Koronavirüsle mücadelede tüm dünyaya yardımlarıyla bilinen ülkede düzenlenen etkinliklerde de koronavirüs önlemleri alındığı gözlerden kaçmadı. Küba İçişleri Bakanlığı, bünyesinde bulundurduğu Ulusal Devrimci Polis Gücü’nün (PNR) çalışmalarıyla koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda Kübalı vatandaşları bilinçlendirmeyi ve virüsü olabildiğince erken ve az kayıpla sona erdirmeyi hedefliyor.

Küba’nın ilk İçişleri Bakanı olan Ramiro Valdes Menendez, Fidel’le birlikte 26 Temmuz hareketini kuran ve Devrimin işaret fişeği olarak da adlandırılan Moncada Kışlası Baskını’nın, Meksika’dan Küba’ya çıkartma yapan 82 kişilik Granma yolculuğun önderleri arasında yer alan, Küba devrimini en başından beri örgütleyen 3 tarihsel önderden (Fidel ve Raul’le birlikte) biri olarak biliniyor. Şu anki İçişleri Bakanı ise 2017’de göreve gelen Julio César Gandarilla Bermejo.

 

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ